Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Žádná raketa není mírová

10.8.2006 - Petr Uhl, Právo
Heslem Žádná raketa není mírová! vystupovala v 80. letech Charta 77. Dnes je jiná doba, musíme se prý bránit proti islamistům, přimknout se k USA, a dokázat, že jsme jejich věrným spojencem. V EU máme váhavým státům, jichž je bohužel stále většina, ukazovat správnou, tj. americkou cestu. K tomu v médiích vyzývá kandidát ODS na funkci ministra zahraničí Alexandr Vondra. Jeho kandidatura jistě přežije i právě skončenou trojkoalici - ODS ocení, že osu zla a darebácké státy vidí stejně jasně jako Bush.

Vondra přitom odmítl iracionální strach a tradiční pohodlnost. Iracionalitou je ale strašení Íránem a Severní Koreou. A tradiční pohodlnost využívá ODS, když odmítá referendum a říká: zvolte nás, nechte nás rozhodovat, my už to manažersky zařídíme, protože víme, co je v zájmu občanů. To naopak petice Ne základnám!, žádající referendum, jde proti pohodlnosti a iracionálnímu strachu, které Vondra kritizuje.

Na nutný ohled k historickým zkušenostem se sovětskými raketami poukázal v nedělní diskusi ČT Lubomír Zaorálek (ČSSD). Pravda je i ta, že se stále k někomu přimykáme - k mocnému dubisku jako za Jana Kollára, po první válce k Francii, po druhé k SSSR a nyní k USA. Smutně zní vtip, že nám USA za odměnu odpustí vízovou povinnost. 

(...)


Zdroj: Právo, 7.8.2006« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press