Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Projev Jana Májíčka na demonstraci odborů 2. června

3.6.2008

Dobrý den,

na začátku mi dovolte, abych poděkoval za pozvání na tuto demonstraci. V Iniciativě Ne základnám jsme vždy viděli odbory jako důležitou organizaci a snažili se s ní spolupracovat. Ať už to byl František Dobšík ze školských odborů nebo Stanislav Antoniv ze stavbařských odborů nebo ať jsou to odboráři po celé České republice.

Toto je osmičkový rok. Na jeho začátku se mluvilo o nadějích na změnu, které v letech končící právě osmičkou přicházejí. Tehdy to byla zbožná přání. Dnes se opravdu něco děje.

Na zamrzlý rybník české politiky se vřítil slon s gulami. A led pod jeho nemotornýma nohama začal praskat.

A je to tak. Odbory začaly demonstrovat proti důchodové reformě, reformě školství a zdravotnictví. Do protestů proti plánům ministra Julínka se zapojili i medici, akademický senát Univerzity Karlovy, lékařské fakulty pohrozily zastavením výuky mediků, v Praze se divadelníci bouří proti ODS na magistrátu. Už dva roky vystupují občané v dosud nevídané míře proti vybudování amerického radaru v ČR.

To, co je všem společné je to, že vidí, jak velký byznys zasahuje do fungování demokracie – největší peníze si kupují sdělovací prostředky, platí nejdražší volební kampaň, kupují si klidně i celou stranu, která přitom vstoupila do parlamentu se slibem nové politické kultury. Kde že jsou ti svěží Zelení? A když to všechno nestačí a volby nedopadnou dle přání, tak si vyhandluje klidně pár poslanců.

Tento váš protest je stokrát demokratičtější než tak prolhaný politický systém, naše protesty proti cizí vojenské základně jsou stokrát demokratičtější než vláda, která jedná proti jasné vůli obrovské většiny lidí.

Iniciativa Ne základnám je něco, co je např. ve Francii naprosto normální. Zde v ČR ale dosud nevídané – široké hnutí, po celé zemi, které donutilo a stále nutí politiky k veřejné debatě. Několikrát jsme zdůrazňovali, že budeme dohlížet na to, jak každý poslanec a poslankyně bude hlasovat v otázce základny. Bez ohledu na jejich stranickou příslušnost je donutíme zaplatit co nejvyšší politickou cenu. Nemají žádný mandát vpustit do země cizí vojska.

Do dnešního dne máme již téměř 100 000 podpisů za referendum.

Je potřeba, aby si naši politici zvykli, že jim lidé nebudou poslušně chodit jen jednou za 4 roky k volebním urnám. Že o zásadních věcech budou rozhodovat všichni.

Vládní slon jde po tenkém ledu, trhliny se množí všude kolem něj. Pokud se budeme snažit, aby se všechny tyto trhliny spojily, tak tuto vládu dozajista potopíme!


Po demonstraci:

Iniciativa Ne základnám dostala pozvánku vystoupit i na další protestní akci odborů, která se uskuteční v pondělí 9.6. v 15.00h před Úřadem vlády.« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press