Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Projev Jana Májíčka na demonstraci odborů 9. června

13.6.2008

Dobrý den,

děkuji za pozvání na Váš protest. Tyto protesty jsou o demokracii. Ale demokracie neznamená, jak by si naši politici přáli, jít jen jednou za čtyři roky k volbám a potom být zticha. Demokracie je o tom, že lidé mají možnost rozhodnout o všech zásadních otázkách, které se jich týkají.

Pro nás, v Iniciativě Ne základnám, je to otázka, zda chceme být součástí té zahraniční politiky, kterou dnes představují Spojené státy. Zda chceme, aby byly peníze používány na zbrojení a války, na účast České republiky v nesmyslných "zahraničních misích" v Afghánistánu a Iráku. I radar, který zde má stát, není tak zadarmo, jak nám tvrdí politici. Už dnes probíhají přípravné práce, výstavby silnic apod. To jsou peníze ze státního rozpočtu.

A zde se dostáváme k společnému jmenovateli našich protestů. Když dáte peníze na jednu věc, chybí na věc jinou. Chceme se snad dostat do situace jaká je ve Spojených státech, kde se mladí lidé musí upsat armádě a často jít bojovat do tisíce kilometrů vzdálené cizí země, aby dostali peníze na své studium?

Když jsem chodil na základní školu, což je už řada let a možné se mnohé změnilo, četl se vždy na začátku roku seznam pravidel, který musí žáci dodržovat. Stále si pamatuji jedno z nich: ,,Žáci zdraví učitele povstáním“. Myslím si, že to je moc dobré pravidlo, ale nemělo by zůstat jen ve školách. Také tuto naši vládu bychom měli pozdravit takovým malým povstáním.

Tato vláda je v krizi. Ta je způsobena jak vnitřními rozpory, tak zejména protesty občanů, které trvají už dva roky. V takové situaci je třeba pokračovat v protestech. Tato vláda musí padnout.« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press