Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Bush: Muž, který zničil důvěru v USA

16.6.2008 - Igor Lukeš, MF Dnes


Dosluhující americký prezident se před odchodem z funkce přiletěl rozloučit s Evropou. I my se s Bushem loučíme a sice hodnocením českoamerického profesora Bostonské univerzity, historika a politologa Igora Lukeše.


Lukeš ostře kritizuje americkou okupaci Iráku, během které zemřel i syn jeho kolegy z fakulty: "Tahle válka už stála život přes 3 400 amerických vojáků, víc než 70 000 mrtvých Iráčanů a zanechala desítky tisíc doživotních invalidů na obou stranách." 

Vedle ostudných mystifikací Colina Powella v Radě bezpečnosti OSN připomíná Lukeš "lhaní o tajných kontaktech mezi Irákem a vedením teroristů" a to, že "Před invazí členové Bushova týmu frajersky tvrdili, že existence zbraní hromadného ničení v Iráku je „tutovka“. Když nikdo nic nenašel, přešli na jinou melodii."  

Vinou konzervativců se tak téměř přes noc zhroutil obraz Ameriky jako svobodné a mravné země, kterou si autor článku a tisíce dalších kdysi vybrali za svůj nový domov: "Bush je osobně odpovědný za to, že Spojené státy utrpěly ve světě dlouhodobou a katastrofální ztrátu důvěry".

Emigrant z komunistického Československa Lukeš nachází i zajímavou (a smutnou) paralelu: "Josef Škvorecký má ve svém románu Mirákl scénu, v níž přiblblý estébák pyšně předvádí fungl nové zařízení na „polykání andělíčků“. Když jsme během studené války tu scénu četli, koho mohlo napadnout, že tuhle formu mučení budou v Bagdádu používat zaměstnanci americké vlády pod názvem „water boarding“?"


Celý článek: Lukeš, Igor. Muž, který zničil důvěru v USA. MF Dnes, 05.06.2007 


 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press