Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Základna je příliš velké riziko

18.6.2008 - Robert Anderson, Hospodářské noviny

Pražský korespondent renomovaného britského deníku The Financial Times upozorňuje, že "Přijetí základen by přimklo Česko blíže ke Spojeným státům v době, kdy USA uskutečňují bezohlednou zahraniční politiku, která se stále více dostává do střetu se zahraniční politikou EU a ohrožuje mír, zejména na Blízkém a Středním východě". 

Postkomunistické země nemají podle autora důvod k "vděčnosti" Spojeným státům, jak občas tvrdí zastánci základen: "USA se stavěly proti sovětské nadvládě ve východní Evropě proto, že to bylo v jejich strategickém zájmu, nikoliv z altruismu. Dávno nastal čas, aby Česko vedlo svou zahraniční politiku stejně pragmatickým způsobem a přestalo snaživě plnit americké pokyny".

Článek si všímá i toho, že s raketovou obranou za zády budou moct USA bez obav vojensky intervenovat: "Česká zahraniční politika k této možnosti nepřihlíží, poněvadž si nedovede představit, že by se USA chovaly podobným způsobem. Avšak aktuální americká politika by v nás takovou jistotu neměla vzbuzovat". 


Celý článek: Anderson, Robert. Základna je příliš velké riziko. Hospodářské noviny 31.08.2006  


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press