Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Říkáme NE RADARŮM

29.8.2006
Tisková zpráva ze dne 29.8.2006

Iniciativa Ne základnám reaguje na informace uveřejněné včera v MF DNES, podle kterých má být na českém území vystavěna „pouze“ základna s radarem.

Iniciativa opakuje, že z bezpečnostního a dalších hledisek je zcela totožné, zda bude na americké základně na českém území pouze radar, nebo i rakety. V důsledku bychom se v obou případech zapojili do kontroverzní zahraniční politiky USA, nad kterou bychom ale neměli žádnou kontrolu. Zapojili bychom se tím také do tzv. Války proti terorismu, v rámci níž již zemřely desetitisíce nevinných civilistů a která zjevně nevede ke snižování teroristických hrozeb, ale naopak.

Hrozí též, že přestože by základna v počáteční fázi rakety neměla, mohly by na ní být v tichosti umístěny několik měsíců po jejím zřízení a to bez vědomí občanů ČR a bez možnosti toto umístění jakkoliv ovlivnit či mu zabránit.

Ať už je základna nazývána jakkoliv, jedná se stále o zásadní vojenské zařízení a jeho výstavba by znovu nastartovala závod ve zbrojení. Zbrojení pak ve svém důsledku vede ke zvyšování napětí ve světě, jde tedy zcela opačným směrem, než kterým bychom se měli ubírat.

Proto iniciativa odmítá umístění základny Spojených států na našem území, ať už je na základně pouze radar, či ať jsou na základně i rakety. Ve svém důsledku totiž mají obě varianty pro občany České republiky stejný dopad.

Iniciativa také opakuje, že není proti americkým občanům – naopak. Mnozí z iniciativy v USA dlouhodobě pobývali či pobývají a mají mezi Američany mnoho velmi dobrých přátel. Iniciativa se staví proti záměru administrativy prezidenta Bushe vybudovat na našem území vojenskou základnu, nikoliv proti americkým obyvatelům, kteří ze 63 procent současnou zahraniční politiku odmítají.

Za iniciativu “Ne základnám”
Jan Tamáš, tiskový mluvčí

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press