Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Výzva europoslanců: K čemu americký raketový deštník v Evropě?

20.7.2008


Červenec 2008

Drazí kolegové,

dnes čelíme novým problémům, které podrývají rozvoj evropské integrace. Mezi ně patří americký projekt umístění nového raketového a radarového systému v Polsku a v České republice, který je v současné době v pokročilém stádiu.

Vznikl zde nový chaos v závodu ve zbrojení, který kromě dalších negativních dopadů zvyšuje napětí mezi Ruskem a Evropou.

Názor veřejnosti v Polsku a v České republice stojí nesporně proti tomuto projektu. V České republice vzniklo velké protestní hnutí, požadující referendum na toto téma.

Již nadále nemůže být popíráno, že USA s cílem vyřešení svých vlastních problémů tlačí na některé členy Evropské unie, zatímco Evropskou unii ignoruje či obchází, oslabuje její beztak nemnohé výsady týkající se zahraniční politiky a rozděluje ji.

Myslíme si, že evropská bezpečnost je téma, které by mělo být diskutováno všemi 27 členskými státy a ne pouze dvěma z nich spolu s USA.

Rádi bychom se připojili k hlasu veřejného protestu s žádostí k vládě Prahy a Varšavy, aby přehodnotily své vlastní postoje a počkaly se svými rozhodnutími na společnou evropskou diskusi.

Poslanci Evropského parlamentu:

Giulietto Chiesa
Roberto Musacchio
Jiri Mastalka
Pasqualina Napoletano
Vittorio Agnoletto
Luisa Morgantini
Richard Falbr
Tobias Pflüger
Miloslav Ransdorf
Umberto Guidoni
Bart Staes
Eva-Britt Svensson
Dimitrios Papadimoulis
Angelika Beer
Monica Frassoni
Maria Eleni Koppa
Giusto Catania
André Brie
Willy Mayer
Claudio Fava


uvedenou výzvu přednesla místopředsedkyně Evropského parlamentu Luisa Morgantini na konferenci v pražské Poslanecké sněmovně 17. července 2008

Europoslanci začali deklaraci podepisovat 9. července, kdy ve Štrasburku proběhlo slyšení o americké raketové obraně za účasti Giorgio Schultze (kampaň "Evropa pro mír") a Jana Tamáše

Anglický text prohlášení »

 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press