Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Philip Coyle: Štít Evropu neochrání

21.7.2008 - Philip Coyle, Novinky.cz

Dlouholetý specialista Pentagonu opakuje zásadní výtky na adresu americké raketové obrany v Evropě (GMD). První se týká technických problémů - GMD nebude účinný v realistických bojových podmínkách: "To nejlepší, co systém umí, je zasáhnout jednu střelu bez klamných hlavic, které by ho zmátly. Írán by musel být tak pošetilý, že by vypálil jen jednu střelu a čekal, co se stane. Jenže Írán může odpálit dvě nebo tři střely, takže to prostě nefunguje."

Především ale nehrozí předpokládaný útok z Íránu: "Nevím proč by Írán útočil na Evropu. Co by mu to přineslo dobrého? Takový střet by nemohl vyhrát, navíc Evropa není nepřítelem Íránu a Írán není nepřítelem Evropy. Neshledávám to proto jako uvěřitelnou hrozbu."

Spojené státy mohou využívat své zařízení v Česku k vojenské špionáži Ruska: "Ve chvíli, kdy by byl radar vylepšen tak, jak se plánuje, mohl by vidět i rakety z Íránu, což zatím neumí, mohl by vidět i rakety mířící z Ruska na USA."

Philip Coyle konečně upozorňuje, že by radar v Česku představoval přednostní cíl: "Jestliže věříte, že Írán je tak bláznivý, že zaútočí na Evropu, tak prvním terčem bude radar u Prahy, aby ho oslepili. Češi jsou odvážní, ale nevím, proč by se měli ohrozit pro nic za nic."


Zdroj: Novinky.cz« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press