Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Noam Chomsky podporuje iniciativu “Ne základnám”

7.9.2006
Americký profesor Noam Chomsky, jeden z nejvýznamnějších světových lingvistů a politicky angažovaných intelektuálů, vyjádřil podporu české iniciativě “Ne základnám” a její snaze zabránit výstavbě základny Národní protiraketové obrany USA na území České republiky. V dopise, kterým se přidal k Iniciativě, mimo jiné píše:

“Analytikové všech stran soudí, že ‚protiraketová obrana’ je v podstatě zbraní prvního úderu a že potenciální protivníci na ni odpovědí vyvíjením metod, které překonají jakýkoli systém tohoto druhu. Právě proto výzvědné služby USA předpovídají, že její vybudování přiměje Rusko a Čínu, aby podstatně posílily své ofenzivní jaderné kapacity, a vyvolá další šíření jaderných zbraní. Výraz ‚obrana’ může znít konejšivě, ale skrývá opatření zvyšující pravděpodobnost ,náhlé apokalypsy’, před níž varuje dřívější ministr obrany Robert McNamara vyjadřující obavy předních strategických analytiků.”

Noam Chomsky je často označován za nejvlivnějšího intelektuála naší doby. Je profesorem na Massachusetts Institute of Technology, jedné z nejprestižnějších amerických univerzit. Za svůj život obdržel mnoho prestižních světových ocenění. Napsal řadu knih a přednáší na předních světových univerzitách na témata jako je lingvistika, filozofie, dějiny idejí, současné události, mezinárodní dění a zahraniční politika USA.


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press