Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Protiraketové otazníky

4.8.2008 - Miloš Balabán, Právo

V poslední době si nelze nevšimnout jednoho zajímavého úkazu: čím více se diskutuje o rozmístění komponentů protiraketové obrany USA v ČR a Polsku, tím méně se hovoří o íránské hrozbě jako hlavním důvodu takového kroku. Přispívá k tomu i postoj našich severních sousedů, kteří za strategickou hrozbu Írán nepovažují. Pokud je někdo překvapen, nemá proč.

Před necelým rokem, v červnu 2007, to řekl dnešní ministr zahraničí Radek Sikorski (tehdy jako senátor a bývalý ministr obrany v Kaczyňského vládě) v přednášce v Centru pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu. Sikorski navíc dodal, že Polsko má s Íránem standardní diplomatické vztahy, nemá žádné problémy s muslimskou menšinou a není pro Írán z žádného důvodu primární objekt jeho zášti či nepřátelství.

Problém má ale Polsko s Ruskem, které je vnímáno jako strategická hrozba, a proto se nabízí možnost udělat obchod: americké rakety v Polsku proti Íránu za exkluzivní bezpečnostní záruky USA, což by zvýšilo polský potenciál před ruskou hrozbou. Dlužno dodat, že na několika expertních fórech u nás doma bylo možné zaznamenat sympatie k takovému hodnocení Ruska jako primární hrozby s tím, že by bylo dobré říci veřejně, že protiraketová obrana je namířena především proti němu. 


(...) (...)


Pro celý článek viz web Střediska bezpečnostní politiky Centra pro sociální a ekonomické strategie

PhDr. Miloš Balabán, Ph.D. (* 1962) je vojenský expert, vysokoškolský pedagog a vedoucí Střediska bezpečnostní politiky Centra pro sociální a ekonomické strategie (CESES) Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press