Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

NE základnám na festivalu v Trutnově

28.8.2008

Od čtvrtka 21.8. do neděle 24.8. 2008 probíhal v Trutnově již jednadvacátý ročník Trutnov Open Air Music Festivalu. Sešlo se na něm přes dvacet tisíc lidí, desítky hudebních kapel a také Iniciativa NE základnám. Stejně jako loňský rok byl totiž i letos přímo v areálu festivalu petiční a informační stánek NE základnám.

Spolu s pár dalšími neziskovými a nevládními organizacemi jsme tvořili tzv. aktivistickou zónu v jedné z částí areálu. Na rozdíl od loňského roku se festivalu nezúčastnila skupinka PRO základnu, která ostatně až na kavárenské posezení s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou v červenci a její ujišťování, jak moc si občané České republiky radar v Brdech přejí, nevyvíjí moc aktivity.

Aktivistům Iniciativy NE základnám se podařilo během festivalu nasbírat dalších 629 podpisů pod petici požadující vypsání referenda (na které se již shromáždilo celkem přes 130.000 podpisů). Další stovky lidí nám vyjádřili podporu, ale petici už podepsali dříve. Vedle sbírání podpisů jsme mezi účastníky rozdali několik stovek našich informačních letáků a přes tisíc samolepek NE základnám (které pak k našemu potěšení byly k vidění opravdu všude).

Prodali jsme také několik triček a odznaků. Jediným negativem bylo odcizení dvou vlajek proti radaru (nebojte, vyrobíme další) a výhružky několika alkoholem posilněných zastánců radaru o zapálení našeho stánku. Stánek i aktivisté ale nakonec přečkali ve zdraví. Jako obvykle byli dobrovolníci z NE základnám během své čtyřdenní služby u stánku bezplatně. Organizátorům Trutnovského festivalu pak patří poděkování za poskytnutí prostoru pro stánek NE základnám a bezplatný vstup pro aktivisty. 

Open Air Music Festival se letos konal naposledy na tradičním místě „Na Bojišti“. Trutnovská radnice (pod vedením ODS), ačkoli oficiálně na veřejnosti vyjadřuje festivalu bezmeznou podporu, vyčlenila pozemky kolem současného místa konání festivalu k zástavbě. Po prvotním plánu na stavbu supermarketu s notně rozlehlým betonovým parkovištěm to dnes vypadá spíše na vznik blíže nespecifikovaného zábavního parku (pochopitelně rovněž s notně rozlehlým betonovým parkovištěm). Chtělo by se říct, že doufáme, že Iniciativu na Trutnovském festivalu uvidíme i příští rok. Ale my doufáme, že tou dobou už bude naprosto jisté, že se v Brdech ani jinde žádný radar stavět nebude! Ne základnám!

Roman a Šárka

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press