Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Rusko vyjádřilo znepokojení z možného budování základen USA u nás či v Polsku

22.9.2006
Rusko má obavy z případné výstavby americké raketové základny v ČR nebo v Polsku a vyhrazuje si právo preventivního útoku na takové objekty. Článek o tom přináší na titulní straně páteční vydání deníku Metro.

Renomovaný ruský deník Izvestija zveřejnil varování ruských expertů před hrozbou protiraketových základen ve střední Evropě. Ti vyzvali vládu, aby na takový případný krok USA Rusko odpovědělo aktivním rozvojem svých jaderných sil.

„Podle naší vojenské doktríny si Rusko vyhradilo právo preventivních úderů – i za použití taktických jaderných zbraní – proti objektům, které pro nás představují hrozbu,“ řekl listu Izvestija Alexandr Pikajev, vedoucí oddělení řešení konfliktů Institutu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů Ruské akademie věd (RAV).

Pikajev podle Izvestijí varuje, že bezpečnost v současném světě nelze zajišťovat na úkor druhých. Šíření „antiraket“ podle něj nutně povede ke vzniku programů namířených proti nim.

Podle listu už jsou uzavřeny předběžné dohody s českou a polskou vládou o umístění sil pro americké rakety. „Budoucí protiraketová obrana v Polsku a Česku bude směřovat proti Rusku a proti Číně,“ míní ruský generálmajor ve výslužbě Vladimir Bělous, spolupracovník Střediska mezinárodní bezpečnosti RAV.

Výstavba základen a podpora agresivní americké zahraniční politiky, založené na válkách a okupaci kvůli zisku ropných a zbrojních firem, České republice bezpečí nezajistí. Právě naopak!


podle materiálů ČTK zpracoval pro Iniciativu NE základnám
Roman Petrenko


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press