Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Jeffrey Sachs: Raketová obrana je provokace

11.9.2008 - Jeffrey Sachs, Týden

Jeden z nejvýznamnějších současných ekonomů Jeffrey Sachs se staví proti americké raketové obraně: "Myslím si, že ta protiraketová obrana bude v podstatě k ničemu a že jde obecně o provokaci; jen mrháme penězi."

Sachs upozorňuje na nákladnost projektu, nad jehož reálnou efektivitou visí velký otazník: "Ta technologie dle mého není spolehlivá, lze ji snadno obejít. Je to nesmírně drahé a my utrácíme těžké miliardy dolarů, aniž máme spolehlivé důkazy o její účinnosti." 

Ještě důležitější je však politická stránka věci - pokud se ve střední Evropě rozvinou prvky strategického amerického zbraňového systému "Polsko a Českou republiku to jistě postaví do centra velmocenských tlaků."

Něco takového přitom není nutné - slovy Sachse "nemusíme oživovat studenou válku."   


Celý rozhovor s Jeffrey Sachsem viz časopis Týden » (Týden č. 36/2008 z 8. září 2008, str. 65)

Jeffrey David Sachs (* 1954) je vysokoškolský profesor, autor mnoha známých publikací. Konzultoval jej generální tajemník OSN, působil jako poradce Světové banky, Mezinárodního měnového fondu, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) či Světové zdravotnické organizace. V současnosti se zabývá především problematikou globalizace, udržitelného rozvoje, boje s chudobou a klimatickými změnami. 

   


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press