Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Kanadská armáda zpochybňuje americké motivy pro raketovou obranu

28.9.2008 - The National Post / Commondreams.org

“Darebácké“ státy nejsou hrozbou:

Kanadští plánovači říkají, že cílem je upevnit americkou moc


Kanadští vojenští plánovači jsou přesvědčeni, že skutečným cílem Spojenými státy sponzorovaného návrhu na Severoamerický systém raketové obrany je upevnit americkou vojenskou a politickou moc, spíše než chránit před tzv. „darebáckými“ zeměmi, jak vyplývá z materiálů ministerstva národní obrany.

Na uzavřené vojenské poradě v Ottawě … upozornili činitelé kanadské obranné politiky, že hrozba představovaná státy jako Severní Korea nebo Írán je, přinejlepším, vedlejší vůči hlavnímu cíli obrany proti balistickým raketám.

„Pravděpodobně je to (plánováno) více za účelem zachování akční svobody (1) USA/NATO než proto, že by se USA opravdu obávaly severokorejské nebo íránské raketové hrozby,“ stojí v dokumentech připravených pro setkání, které byly získány na základě zákona o přístupu k informacím.

„(Zpravodajská) hodnocení jsou taková, že tyto režimy by nikdy nevystřelily mezikontinentální balistické rakety na Spojené státy nebo (jejich) spojence, pokud by nebylo v sázce jejich nejvlastnější přežití.“
(...)


Zdroj (kanadský): Pugliese, David. Canadian Military Questions US Motives For Missile Defence. The National Post, 24.05.2000

(dostupné on-line na serveru Commondreams.org)  


(1) „akční svoboda“ je v originále „freedom of action“. Zahrnuje i případnou možnost intervence. Severokorejské a ještě více íránské rakety by mohly takovouto intervenci odstrašit (to je také jejich hlavní účel). Raketová “obrana“ má (mj.) za cíl neutralizovat tyto odstrašující kapacity a ponechat tak “darebácké“ státy i nadále vystavené eventuálnímu útoku USA. 

 

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press