Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Americký radar v ČR oslabuje Evropu

30.9.2008 - Alain Lamassoure, iHNed.cz
Alain Lamassoure, bývalý ministr francouzských vládních kabinetů a současný poradce prezidenta Sarkozyho upozornil na absurdnost situace, kdy o údajné obraně Evropy jednají izolovaně ČR a Polsko se Spojenými státy: “Amerika si jednostranně rozhodne instalovat ve dvou evropských zemích část své protiraketové obrany, a Francie, Německo a Británie se tváří, že je to jen věcí Česka a Polska. Přitom Rusko na to reagovalo tak, že zmrazilo jednání o klíčových smlouvách s celou EU. Takže se to týká nás všech.“

Popravdě řečeno, týká se to celého světa (Eurasie), protože globální raketová “obrana“ USA bude mít logicky i globální důsledky. Politická “reprezentace“ ČR se nicméně neobtěžuje konzultovat ani Evropskou unii, ve které bude přitom již brzy dokonce předsednickou zemí. Obcházení Evropy má na svědomí paradoxně především Místopředseda vlády pro evropské (!) záležitosti Alexandr Vondra (ODS), jistě jen shodou okolností bývalý český velvyslanec ve Washingtonu. O co vlažněji se staví k Lisabonské smlouvě, o to horlivěji prosazuje radar, který nechtějí ani dva z našich nejbližších sousedů.

Takto tedy Praha nabourává společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Evropské unie, jak správně (a stále ještě diplomatickým jazykem) zdůrazňuje vlivný europoslanec Lamassoure: “Evropu oslabuje to, že si Amerika plánuje uvedené zařízení se dvěma členskými zeměmi, aniž by tuto záležitost konzultovala s unií. Američané tvrdí, že cílem tohoto projektu je chránit i Evropu před íránskými raketami. Je-li cílem chránit nás, možná bychom měli mít možnost se k tomu vyjádřit, nezdá se vám?


Celý rozhovor: Alain Lamassoure: Americký radar v ČR oslabuje Evropu. Hospodářské noviny / iHNed.cz 29.9.2008


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press