Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Ženský hlas proti vojenským základnám

15.10.2006 - ŽENSKÝ HLAS PROTI VOJENSKÝM ZÁKLADNÁM
Jelikož veřejná diskuse o zvažovaném umístění vojenské základny USA na území České republiky je ve většině hlavních sdělovacích prostředků vedena jednostranně – tedy pro zřízení základny, rozhodly se poslankyně, zástupkyně genderově citlivých organizací a další významné ženské osobnosti uspořádat tiskovou konferenci a upozornit také na argumenty, hovořící hlasem opačným. Dalším důvodem pro uspořádání tiskové konference je to, aby výrazně zazněl právě ženský hlas, jeho specifičnost. To, jak většina žen vnímá otázky války, míru a bezpečnosti.

Podle všech dosud uskutečněných průzkumů veřejného mínění je většina občanek a občanů České republiky (až 83 procenta) proti umístění americké základny na českém území. Hlas volené politické reprezentace však tolik jednotně nezní. V minulém volebním období dokonce její část déle než tři roky vyjednávala s americkou stranou, aniž by jí stálo za to zmínit se o takových jednáních potenciálním voličkám a voličům. Ve volbách tudíž lidé volili bez toho, aniž by znali názory většiny jednotlivých politických stran na tuto závažnou záležitost a aniž by o ní vůbec cokoli věděli. Čest výjimkám v řadách političek a politiků, kteří o jednáních, ač se jich právě tito sami neúčastnili ani je neiniciovali, veřejnost za nezájmu většiny médií upozorňovali a varovali ji.

Po letošních volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR začala další kola jednání „o nás bez nás“. Zda bude přijat předložený návrh na jednorázové uspořádání referenda k této záležitosti, je totiž zatím ve hvězdách. Američtí specialisté navštívili vojenské prostory Libavá, Boletice a Brdy, a tyto se jim jeví jako vyhovující. Jiný názor však mají místní obyvatelky a obyvatelé. Ti si zřízení základny vesměs nepřejí. Čeští experti z ministerstev zahraničních věcí a obrany zase naopak navštívili USA. Americká strana nyní zvažuje, zda osloví Česko, Polsko nebo Velkou Británii, přičemž kupříkladu velvyslanec USA v ČR William Cabaniss v tisku vyzývá k tomu, aby základna byla umístěna právě v České republice a veřejně děkuje části české reprezentace za projevení zájmu…

Vedle toho, že účastnice tiskové konference žádají ukončení oněch jednání „o nás bez nás“ a požadují okamžité vypsání referenda, důrazně odmítají umístění vojenské základny USA především a mimo jiné z následujících důvodů:

1. Základna by chránila pouze občanky a občany USA, nikoli České republiky, Evropské unie či Evropy jako celku. Bezpečnost v ČR by naopak ohrozila, jelikož by rozhodně nepřispěla k mírovému řešení konfliktů ve světě.
2. Není žádoucí podporovat závody ve zbrojení a podporovat koncerny, které z činností, jež zabíjejí i nevinné civilistky a civilisty, inkasují pohádkové zisky.
3. Podle názorů mnoha odbornic a odborníků nelze vyloučit, že by zbytky sestřelených náloží dopadly na české území. Ty by pak mohly ohrožovat zdraví i životy především (ale nejen) lidí žijících v těsné blízkosti inkriminovaných míst.
4. Umístění základny nevychází z žádných mezinárodních závazků České republiky. Ani z těch, které má vůči Severoatlantické alianci, do níž mimochodem vstoupila rozhodnutím většiny zvolené politické reprezentace, nikoli na základě referenda všech občanek a občanů.

Účastnice tiskové konference se připojují k prohlášení žen genderově senzitivních a ženských neziskových organizací (bude k dispozici na tiskové konferenci). Některé z nich dokonce patří k jeho iniciátorkám. Účastnice tiskové konference plně podporují i veškeré další iniciativy, stavějící se proti zřízení vojenské základny na území České republiky.


Srdečně vás zveme na tiskovou konferenci

ŽENSKÝ HLAS PROTI VOJENSKÝM ZÁKLADNÁM
Proti zvažovanému umístění vojenské základny USA na území ČR


konanou pod záštitou poslankyň Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Anny Čurdové (ČSSD)a Kateřiny Konečné (KSČM)

Tisková konference se uskuteční v úterý 24. října, ve 13 hodin v budově Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, v místnosti č. 23(Sněmovní 4, Praha 1)

Účast dále přislíbily:
Michaela Vostlová, Vicemiss 2004
Zdeňka Ulmannová, spisovatelka a předsedkyně Strany Rovnost šancí
Saša Marie Lienau, za iniciátorky prohlášení ženských organizací
Ivona Novomestská, místopředsedkyně Humanistické strany
Marie Kovaříková, spisovatelka

Přehráno bude stanovisko modelky, Miss ČR a Miss Europe 1995 Moniky Žídkové a přečtena stanoviska spisovatelky Aleny Wagnerové a předsedkyně Českého mírového fóra Vladimíry Levé

Mediální servis:
Andrea Cerqueirová
606 430 750
andrea.cerqueirova@seznam.cz

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press