Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Ženský hlas proti základnám

27.10.2006 - Haló noviny
PRAHA - Pod záštitou poslankyň Kateřiny Konečné (KSČM) a Anny Čurdové (ČSSD) se včera ve Sněmovně sešly před novináři ženy, které nesouhlasí s umístěním amerických raket na území České republiky. Jsou různého věku, různých profesí, dokonce i různého světonázoru. Nerozhoduje, které parlamentní straně fandí. Jejich spojovníkem je jednoznačný protest, rozhodné NE vojenským raketovým základnám USA v naší republice.

Prezentují bezesporu názor většiny vrstevnic České republiky a také 82 procent občanů naší země, kteří v průzkumech jednoznačně vyjádřili totéž.
Kromě toho se přítomné ženy shodly i na tom, že o případném umístění americké základny v ČR mají rozhodovat lidé v referendu. Kateřina Konečná připomněla, že návrh příslušného ústavního zákona z pera KSČM začne Sněmovna projednávat v pátek. Také Anna Čurdová upozornila, že sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu základny USA odmítli, a ČSSD navíc dlouhodobě usiluje o to, aby byl přijat zákon o obecném referendu. »Bez názoru občanů nemohou politici přijmout rozhodnutí, třeba ve Švýcarsku rozhodují lidé v plebiscitu o daleko méně závažných věcech,« zdůraznila.

Před médii se jednoznačně vyjádřily za iniciátorky prohlášení ženských organizací Saša Marie Lienau, vicemiss 2004 Michaela Vostlová, spisovatelka a předsedkyně strany Rovnost Šancí Zdeňka Ulmannová, akademická malířka Marie Kovaříková, Jaroslava Richterová z Iniciativy NE základnám, místopředsedkyně Humanistické strany Ivona Novomestská. Ze zvukového záznamu (nemohly přijít osobně) také Miss ČR a Miss Europe 1995, dnes už maminka dvou dětí, Monika Žídková, spisovatelka Alena Wagnerová a předsedkyně Českého mírového fóra Vladimíra Levá. Kateřina Konečná, která se v protestních akcích proti americkým základnám angažuje prakticky každodenně, řekla, že Komunistický svaz mládeže už na peticích posbíral přes 43 tisíc podpisů, Jaroslava Richterová přidala dalších šest tisíc... A další každým dnem přibývají. Marie Kovaříková apelovala na zástupce médií, aby nepodléhali názorům ODS a odstupujícího ministra zahraničí Alexandra Vondry, znevažujícím stanoviska občanů a podlézajícím Američanům. V diskusi také zaznělo, že ženy spoléhají na zdravý rozum prezidenta Václava Klause. Věří, že je skutečně prezidentem všech občanů, nejen čestným předsedou ODS. »Kdyby řekl ANO základnám, byl by to polibek smrti,« poznamenala Ulmannová.

Haló noviny, 25.10.2006

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press