Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Stanovisko Iniciativy k policejnímu zásahu u památníku na Národní třídě

18.11.2008
Iniciativa Ne základnám ostře protestuje proti informacím některých medií, že vyvolávala potyčky s policií či s lidmi, kteří přišli zapálit svíčku u památníku studentů na Národní třídě. V prostoru Národní třídy bylo nahlášeno shromáždění Iniciativy Ne základnám, a proto mohl být kdokoliv z tohoto místa vykázán, pokud by narušoval průběh a smysl shromáždění. Nikdo z organizátorů však k takovému kroku nepřistoupil, neboť jsme si vědomi, že 17. listopadu navštěvuje památník řada lidí a naším cílem nebylo nikomu bránit v položení věnce či zapálení svíčky.

Musíme nicméně zdůraznit, že právě aktivisté Iniciativy byli opakovaně verbálně napadáni, docházelo ke strkanicím a útokům na vlajky Iniciativy i vlajku státní. V dopoledních hodinách přinesla Iniciativa Ne základnám svůj věnec před pomník studentů, abychom jako organizace uctili památku těch, jejichž odkaz je nám cenný a to možná dokonce více než mnohým státním představitelům, kteří tak činní především z protokolární povinnosti, aby se poté zase vrátili k obvyklému politikaření.

Iniciativa Ne základnám naproti tomu již více jak dva roky vystupuje za právo občanů svobodně rozhodnout o budoucím směřování naší země. "Den boje za svobodu a demokracii" představoval proto nanejvýš vhodnou příležitost znovu připomenout dlouhodobé celospolečenské tužby i to, jak jsou současnou vládou arogantně přehlíženy. Co jiného je totiž svoboda než možnost rozhodovat o vlastním osudu, samostatně formulovat a prosazovat svůj názor? Co jiného je referendum než svrchovaně demokratický nástroj veřejného výkonu moci?

Celý konflikt začal, když členové Iniciativy umístili k památníku věnec s nápisem "Demokracie-referendum-Ne základnám-17.listopad". Těsně před příjezdem Mirka Topolánka začali někteří lidé do věnce kopat, aby jej nakonec kdosi odcizil. Když byl tedy věnec odstraněn, šli si k památníku stoupnout dva občané s naší vlajkou. Záměrem nebylo rušit pietu. To činili naopak ti, kteří na nás nevybíravě útočili.

Policejní zásah považujeme za naprosto nelegitimní, při tomto zákroku policie selhala na celé čáře. Za lživé prohlašujeme tvrzení ředitele městské policie Prahy 1, Miroslava Stejskala, že smyslem našeho vystoupení bylo provokovat, a že jsme to údajně sami připustili. Naopak policie nezabránila narušování demonstrace, jak jí to ukládá při výzvě svolavatele zákon. V průběhu pochodu i na jeho konci však jednali strážníci profesionálně.

Iniciativa Ne základnám považuje i přes místy pokřivený mediální obraz demonstraci a průběh protestů 17. listopadu 2008 za úspěch a ukázku toho, že se čeští občané nenechají odradit či zastrašit. Těšíme se na další společná setkání, například na protestní akci proti schvalování radarových smluv, 25. a 26. listopadu u Parlamentu ČR.


Tiskoví mluvčí:
Jan Májíček, tel. 604 357 215, email: jan.majicek@gmail.com
Jana Glivická, tel. 721 829 641, email: glivicka@seznam.cz   

 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press