Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Sarkozy zpochybnil smysl raketové obrany

27.11.2008

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy zpochybnil před časem smysl americké raketové obrany v Česku a v Polsku. Vyzval Spojené státy i Rusko, aby zanechaly plánů instalovat v Evropě nové rakety. Okamžitě se ozval Alexander Vondra, jenž Sarkozymu vyčetl, že s ním svůj postoj nekonzultoval (jako kdyby vláda v Praze konzultovala Evropskou unii, když už nekonzultuje vlastní občany).  

Místopředsedovi pro evropské (!) záležitosti rovněž vadilo, že prý Sarkozy nemá mandát vyjadřovat se k radaru. Vondra pak svou stížnost napsal dokonce do deníku Le Monde. Bylo by proto zajímavé dozvědět se, jaký mandát mají čeští ministři a kdo jim jej dal. Jak mohou říkat, že radar poslouží obraně Evropy a přitom odmítat připustit Brusel k rozhodování o této věci? 

A aby toho nebylo málo, zaútočil nečekaně i Václav Havel, jenž neváhal Sarkozyho přirovnat k Daladierovi (!). Současně přidal i nepokrytě osobní invektivu: francouzský prezident prý rychleji mluví než myslí... 


                                        •          •          •


Co vlastně české politiky tolik popudilo? Místo obligátního malování íránské hrozby Sarkozy si dovolil říct, že "Rozmístění systému raketové obrany nepřinese nic evropské bezpečnosti ... (pouze) zkomplikuje věci ...".


Zdroj (americký): Sarkozy: U.S. missile shield won't help security. MSNBC, 14.11.2008

Informace v češtině: Sarkozy proti raketovým základnám v Evropě. Týden, 14.11.2008


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press