Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Senát schválil smlouvy, o které většina občanů nestojí

27.11.2008

Iniciativa Ne základnám s politováním konstatuje, že Senát Parlamentu České republiky dnes odpoledne schválil obě smlouvy nutné k vybudování radarové základny USA na českém území.

"Jsme přesvědčeni, že senátoři, kteří hlasovali pro tyto smlouvy, sdělili občanům České republiky jedinou věc: protestujte si, jak chcete, stejně bude po našem. Je toto demokracie?," ptá se mluvčí Iniciativy Ne základnám Jana Glivická.

"Celá rozprava se ze strany zastánců smluv nesla v duchu naprosté ignorace faktů. Za prvé, že většina občanů je více než dva a půl roku proti umístění americké základny, za druhé, že neexistují bezpečnostní důvody pro tento krok a stále více jej zpochybňují i evropští spojenci, a za třetí, že se schválením tak nechtěných smluv prohloubí již existující nedůvěra v zastupitelskou demokracii," zdůraznil Jan Májíček, mluvčí Iniciativy Ne základnám.

Iniciativa Ne základnám bude i nadále pokračovat ve své činnosti, protože ještě není o ničem rozhodnuto. Pokud smlouvy neschválí Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR a nepodepíše je prezident, nevstupují v platnost. Zároveň se souhlasem Senátu otevírá možnost k tomu, aby skupina senátorů podala návrh na posouzení souladu radarových smluv s Ústavou ČR.

"Domníváme se, že by Ústavní soud musel vydat stanovisko, že smlouvy v souladu s ústavou nejsou," dodává Májíček.

Iniciativa Ne základnám bude stále zprostředkovávat informace o procesu schvalování, o vývoji názorů na projekt a o protestech, které se chystá pořádat.


Tiskoví mluvčí:
Jan Májíček, tel. 604 357 215, email: jan.majicek@gmail.com
Jana Glivická, tel. 721 829 641, email: glivicka@seznam.cz


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press