Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Německý exministr zahraničí varuje před závody ve zbrojení a odmítá bilaterální dohody o raketové obraně

5.12.2008 - Hans-Dietrich Genscher
V souvislosti s americkými plány ve střední Evropě varoval před novými závody ve zbrojení i první ministr zahraničních věcí sjednoceného Německa Hans-Dietrich Genscher.


Jako člen několika různých vlád, zastával tento dlouholetý německý politik rovněž úřad ministra vnitra. Působil také ve vysokých funkcích v NATO a v Západoevropské unii (zvláštní evropské bezpečnostní společenství).

Genscher podporoval československý disent, sám ostatně přispěl k přijetí důležitého Helsinského závěrečného aktu v roce 1975.

Proslavilo jej i to, že se spolu s dalšími osobnostmi nabídl jako náhradní rukojmí palestinským teroristům, kteří během Olympijských her v Mnichově násilně zadrželi skupinu izraelských sportovců.

Co si tedy myslí tento muž o počínání české a polské vlády? Více viz pořad Monitor televizní stanice WDR (WestDeutscher Rundfunk):


Hovoříme s ministrem zahraničí sjednoceného Německa. Podpisy pod sjednocovacími smlouvami začala bezprecedentní fáze uvolňování a odzbrojování. Tisíce jaderných hlavic zmizely jak na Východě, tak i na Západě. Dnes vidí Hans-Dietrich Genscher své životní dílo v nebezpečí.

Hans-Dietrich Genscher, bývalý spolkový ministr zahraničí: "Tento raketový štít může vést k novému závodu ve zbrojení. Na jedné straně se takový raketový deštník dotýká strategické stability. A na straně druhé tu mají být rozmístěny také další rakety - Patriot, přijdou tam, do Polska, i další zbrojní materiály. Považuji to za velmi nebezpečný vývoj."

(jak vyplývá z citovaného článku, v Polsku by mělo být více než tisíc amerických vojáků)


Zdroj: Schmidt, Markus / Orth, Andreas. Kalter Frieden – Der US-Raketenschild und seine Folgen. WDR, Monitor č. 582, 04.09.2008


Již před rokem se Genscher vyjádřil proti jakýmkoliv bilaterálním dohodám o takto závažných celoevropských záležitostech: 

"Není možné opomenout, že v žádném případě nejde jen o vztah k Rusku. Jde o sebepochopení Evropské unie a NATO a o soudržnost obou organizací, jestliže se rozhoduje o tak závažných otázkách jako je umístění systémů raketové obrany. To nelze rozhodovat dvoustranně mezi jednotlivými členskými státy. Je to záležitost celé Aliance a také Evropské unie. Nějaká koalice ochotných s účastníky mimo Alianci v nedávné minulosti již tak příliš narušila vnitřní soudržnost."  


Zdroj: Genscher, Hans-Dietrich. "Für globale Partnerschaft!" Tagesspiegel, 13.02.2007
(dostupné on-line na osobní webové stránce Hans-Dietrich Genschera)

 

 

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press