Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Začátek nového kola globálního zbrojení?

29.11.2006
V nedávné době přišla média s odhalením, že už v roce 2002 si USA neoficiálně vyžádaly u vlád některých středoevropských států dřívějšího sovětského bloku informace o možnostech vybudovat v některém z těchto států novou raketovou základnu proti balistickým raketám. Proces výběru místa a jednání jsou dosud v běhu.

Podle aktuálních zpráv se výběr míst zúžil na Polsko a Česko. Průzkumy veřejného mínění přitom ukazují, že takové řešení podporuje v obou státech jen menšina obyvatel. Až 83 % obyvatel Česka je proti výstavbě oné základny ve své zemi. Jejich vlády nicméně říkají, že půjde jen o expertní rozhodování, nevhodné pro referendum. Jedním z důvodů postoje lidí je, že cítí oficiální zdůvodňování (hrozbami od Severní Koreje a Íránu) jako výmluvy pro skrytější důvody (jako jsou možné budoucí boje o zdroje energie či suroviny s možnými budoucími supervelmocemi).

Mezinárodní přátelé přírody, vycházejíce ze své pacifistické a protiválečné historie, věří, že by Evropa měla postupovat jednotně, aniž by stavěla národní zájmy jednoho státu nad zájmy jiných. Měla by nalézt jiné formy prevence budoucích ohrožení. Evropané nepotřebují žádné nové kolo zbrojení – ať už jde o jaderné, nebo protijaderné zbraně či vojenské základny. Místo toho potřebujeme všichni celoevropská i celosvětová bezpečnostní jednání v rámci již existujících mezivládních organizací, jako jsou OBSE a OSN. Pro budoucnost Evropy je nutno vybudovat globální bezpečnostní systém založený na rozvojové pomoci, ne na vzájemné nedůvěře a nenávisti.

Mezinárodní přátelé přírody (Naturfreunde Internationale, NFI) je mezinárodní sociálně ekologická organizace, založená v roce 1895 ve Vídni, kde má dodnes sídlo. Má přes půl milionu členů ve 23 státech. Je členem aliance Green 10 se sídlem v Bruselu, jež sdružuje všechny nejvýznamnější celoevropské, resp. světové organizace ke společnému formulování požadavků na ekologickou politiku Evropské unie. U nás je jejím členem sdružení Přátelé přírody ČR s více než pěti tisíci členy.

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press