Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

800 Američanů žádá Obamu zrušit štít

5.1.2009 - Bruce K. Gagnon

Vážený pane prezidente Obamo,

my, níže podepsaní, členové a podporovatelé organizace Global Network (Globální síť proti zbraním a jaderné energii ve vesmíru), Vám gratulujeme ke zvolení presidentem USA. Chceme Vám být po všech stránkách nápomocni k šíření světového míru  tak, aby naše národní zdroje mohly být využity pro obrovské potřeby, které máme zde doma, jako je zdravotní péče, školství, vytváření pracovních příležitostí, řešení klimatických změn a další.

Výslovně se na Vás obracíme s naléhavou žádostí, abyste odmítl plán Bushovy administrativy rozmístit antirakety “protiraketové obrany” v Polsku a radarový systém Hvězdných válek v České republice. Jsme si vědomi, že je Vám známo hluboké znepokojení Ruska, že je ve skutečnosti cílem tohoto rozmístění, přes ujišťování Pentagonu že je zaměřeno pouze na Írán.

Respektovaní američtí vědci George Lewis a Ted Postol tyto navrhované instalace nedávno zkoumali a napsali článek “Pošetilost protiraketové obrany v Evropě,“ který byl otištěn v časopise the Bulletin of the Atomic Scientists z května/června 2008. Ve své studii Lewis a Postol uvádějí: “Navzdory opačným tvrzením Agentury pro protiraketovou obranu a představitelů Ministerstva zahraničí USA, antirakety které chce Washington rozmístit v Polsku jsou dostatečně rychlé aby zachytily ruské ICBM (mezikontinentální) rakety vystřelené z lokalit západně od Uralu směrem na kontinentální Spojené státy. Poloha antiraketových základen v Polsku je pro tento účel ideální.”

Rusko samozřejmě reagovalo upozorněním, že pokud opravdu dojde k rozmístění těchto amerických zbraní ve střední Evropě, bude nuceno zmodernizovat svou vlastní útočnou nukleární kapacitu. Obyvatelé Polska a České republiky se ve velkém počtu staví proti tomu, aby jejich země byly využity coby vojenské základny USA a jak je nám známo, nedávno Vám psalo přes 30 starostů českých měst v blízkosti navrhované americké radarové základny s naléhavou žádostí o zrušení tohoto plánu.

Rozšíření vojenských operací USA do blízkosti ruských hranic jen napomůže vzniku nové Studené války a novému závodu ve zbrojení, jenž by se nakonec rozšířil po celé Evropě a dále. Doufáme, že se místo toho vynasnažíte učinit hlavními prioritami jaderné odzbrojení a smlouvu o zákazu zbraní ve vesmíru (PAROS).

Nedomníváme se navíc, že by jakýkoliv prezident měl uzákoňovat dohody či smlouvy o základnách (takové jako tyto dohody s Polskem a Českou republikou) bez souhlasu Senátu, který je požadován ústavou.

Zůstáváme v očekávání Vaší odpovědi jakým způsobem hodláte s touto důležitou otázkou naložit. Přejeme Vám vše dobré a děkujeme za pozornost kterou věnujete záležitosti, která nás vážně znepokojuje. Slibujeme Vám, že z vývoje událostí nespustíme oči.


V míru,

Bruce K. Gagnon
Koordinátor
Global Network Against Weapons & Nuclear Power in Space
http://www.space4peace.org


Anglický originál dopisu s kompletním seznamem signatářů zde »


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press