Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Bývalí němečtí státníci: Americký protiraketový systém ohrožuje dosavadní stabilitu

13.1.2009 - E. Bahr, H.-D. Genscher, H. Schmidt, R. von Weizsäcker

Čtveřice bývalých vrcholných německých představitelů vydala společné prohlášení, jenž mimo jiné odmítá plánované rozmístění částí amerického protiraketového systému ve střední Evropě.

Autory výzvy jsou politici ze všech významných německých stran, konkrétně Helmut Schmidt (na fotce), sociální demokrat a kancléř v letech 1974-1982, dále Richard von Weizsäcker, křesťanský demokrat a spolkový prezident v období 1984-1994, Egon Bahr, tvůrce slavné východní politiky ("Ostpolitik") a konečně Hans-Dietrich Genscher, člen Strany svobodných demokratů a ministr zahraničních věcí západního i sjednoceného Německa.


 

                                           •          •          •


 

Heslem tohoto století je spolupráce. Žádný globální problém – ať už jde o otázku životního prostředí a ochrany klimatu, zajišťování energetických potřeb rostoucí světové populace či vypořádání se s finanční krizí – nemůže být vyřešen konfrontací či použitím vojenské síly. Spojené státy americké mají zvláštní a nezbytnou zodpovědnost.

(…)

Bezvýhradně podporujeme výzvu pánů Kissingera, Schultze, Perryho a Nunna ke zvratu v politice jaderných zbraní a to nikoli pouze v jejich zemi. Toto se vztahuje zejména na následující návrhy:

Smlouva o redukci a omezení strategických zbraní (The Strategic Arms Reduction Treaty, START) vyprší tento rok. Její prodloužení je nejnaléhavějším bodem jednání pro Washington a Moskvu.

Smlouva ABM (Anti-Ballistic Missile Treaty) musí být obnovena. Vesmír smí být používán jen pro mírové účely.

(...)

Spolupráce v zájmu sdílené bezpečnosti umožnila prezidentům George H. W. Bushovi a Gorbačovovi eliminovat vzájemnou hrozbu představovanou nukleárními raketami středního doletu na konci Studené války a v roce 1990 podniknout dosud největší výkon v konvenčním odzbrojení. Po více jak osmnáct let od té doby, stalo se základem stability v Evropě to, co dnes nazýváme Smlouvou o konvenčních ozbrojených silách v Evropě. (…)

Tato stabilita byla silná a dostatečně spolehlivá, aby vydržela sjednocení Německa a konec Varšavského paktu, aby přežila rozpad Sovětského svazu a umožnila pobaltským státům získat znovu jejich suverenitu a aby obstála před rozšířením NATO a Evropské unie a realitami světa na začátku roku 2009.

Tato uspořádání by byla poprvé ohrožena americkým přáním instalovat raketový a radarový systém na extra-teritoriálních základnách v Polsku a v České republice, na východní hranici NATO.

(…) (...)

Bezpečnosti a stability na severní polokouli může být dosaženo jedině prostřednictvím stálé a spolehlivé spolupráce mezi Amerikou, Ruskem, Evropou a Čínou.

Jsme rovněž toho názoru, že všechny zbývající americké jaderné hlavice by měly být staženy z území Německa.

 

(...)


Celý článek: Bahr, Egon / Genscher, Hans-Dietrich / Schmidt, Helmut / von Weizsäcker, Richard. Toward a nuclear-free world: a German view. International Herald Tribune, 09.01.2009

 

   

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press