Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Kdo za ČR oznámil zájem hostit americkou základnu?

15.1.2007 - Publica.cz
Americká tisková agentura United Press International zveřejnila dne 3. ledna 2007 článek bilancující americké kroky v oblasti protiraketové obrany v roce 2006. Analytický materiál Martina Sieffa byl nazván Vlajkový rok pro americké protiraketové plányNěkteré skutečnosti uvedené v této analýze se dotýkají také České republiky a bylo by zajisté dobré znát také odpovědi na otázky, které z jejich zveřejnění plynou.

Za prvé:

Analýza obsahuje v souvislosti s hodnocením budování systému např. vyjádření Marshalla Billigslea, zástupce generálního tajemníka NATO pro vyzbrojování, který uvádí: „V roce 2006 Atlantická aliance vyslovila souhlas s vybudováním velitelství raketových sil na obranu Evropy v hodnotě 90 milionů dolarů, jež bude vybudováno v příštích 6 letech. To je epochální krok vpřed, protože v minulosti členové Atlantické aliance byli podezřívaví k tomu, aby se zavázali k podpoře systému obrany proti raketám ..."

Otázka:

Kdo vyslovil souhlas za Českou republiku k vytvoření a financování velitelství raketové obrany? Rozhodnutí NATO musí být jednomyslná a bez souhlasu České republiky nemohlo být přijato. Byl to premiér Jiří Paroubek nebo Mirek Topolánek, či někdo z ministrů jimi vedených vlád, či stálý velvyslanec ČR v NATO? Další otázkou je jaké konkrétní finanční náklady budou s vytvořením a financováním tohoto velitelství spojeny pro Českou republiku?

Za druhé:

V souvislosti s touto analýzou, která se opírá o informace nejen již uvedeného Marshalla Billigslea, ale i dalších osob odpovědných za zavedení americké protiraketové obrany, je dále třeba uvést další významnou následující citaci: „Polsko a Česká republika oznámily svůj zájem, aby mohly hostit americkou základu antiraketové obrany Evropy proti raketám z Iránu."

Otázka:

Kdo z českých vládních činitelů v minulém roce případně oznámil USA náš „zájem hostit v České republice americkou antiraketovou základnu" - byli to ministři zahraničí či obrany Paroubkovy vlády, či první neschválené Topolánkovy vlády, či sám některý z předsedů vlády, nebo někteří z našich diplomatických či vojenských přestavitelů ?

V minulosti jsme byli mnohokrát svědky, že čeští vládní i vojenští představitelé vycházeli americkým zájmům a požadavkům v souvislosti s budováním amerického systému protiraketové obrany ochotně vstříc, což bylo před veřejností utajováno. Informace o tak závažné skutečnosti se k českým občanům nedostávaly prostřednictvím politiků této země, ale zpravidla nejdříve právě díky zahraničním sdělovacím prostředkům.

V roce 2004 jsme se dověděli o zákulisních jednáních o umístění americké základny spojené s americkým protiraketovým systémem pouze díky zprávám americké mediální sítě Knight Ridders, v loňském roce potom krátce před volbami díky článku deníku International Herald Tribune. Vždy se zveřejněné informace ukázaly jako pravdivé a teprve na základě jejich zveřejnění česká politická reprezentace přiznávala zveřejněné skutečnosti. Je třeba vědět a české veřejnosti otevřeně odpovědět na uvedené otázky.

Kdo hraje s českými občany falešnou hru? Kdo položí zodpovědným českým vládním politikům uvedené otázky? Jaká bude odpověď?

Napsal (sk)
Pondělí, 15 leden 2007, www.publica.cz


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press