Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Čína: Raketový systém hrozbou pro stabilitu i odzbrojení

23.1.2009 - China Daily

Rozmístění globálního systému raketové obrany je hrozbou pro jaderné odzbrojení, řekli čínští vojenští představitelé a experti po vydání poslední čínské „bílé knihy“ o obranné strategii Pekingu (jde o tzv. "bílou knihu o obraně" oficiálně nazvanou "Čínská národní obrana v roce 2008" – pozn. Ne základnám).

Země vyjádřila velké znepokojení nad hrozbou, kterou představuje takovýto systém raketové obrany pro světovou i regionální bezpečnost, jak tvrdí poslední (bílá) kniha, která je považována za první odpověď čínské vlády na Spojenými státy iniciovaný raketový systém.  

(...)

Americké rozmisťování systému raketové obrany nepřináší žádný užitek celosvětovému hnutí za jaderné odzbrojení, které Čína podporuje, řekl Teng Jianqun, zastupující generální tajemník Čínské asociace kontroly zbraní a odzbrojení.  

„Čína je proti globálnímu systému raketové obrany, který není dobrý pro stabilitu v regionu,“ řekl včera (deníku) China Daily Hu Changming, mluvčí čínského ministerstva obrany.

(…) (…)  

Poslední čínská bílá kniha o obraně říká, že dvě země vlastnící současně největší arzenály jaderných zbraní nesou „zvláštní a primární zodpovědnost“ za jaderné odzbrojení.

„Pokud by bylo mezinárodní společenství ochotné odzbrojit jadernou zbraň, Čína zcela podpoří tento krok,“ řekl Zhai.


Celý článek: Anti-nuke efforts face barrier. China Daily, 21.01.2009

 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press