Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Obama má šanci skoncovat s fantazií Hvězdných válek

7.2.2009 - The Independent / Britské listy

(…)

Projekt dostal přezdívku "Hvězdné války", což bylo vhodné, protože to byla science fiction. A jak šly roky, američtí strategičtí plánovači vyvíjeli stále další a další horečné fantazie o tom, jak jim protiraketový deštník umožní útočit kdekoliv na světě bez obav z odvety.

Do doby, kdy Reagan odešel z prezidentského úřadu, vzniklo obrovské průmyslové odvětví, jehož cílem bylo pronásledovat tuto bludičku. Obrovské zbrojovky - včetně Boeingu a firmy Lockheed Martin - na základě tohoto projektu vydělávaly miliardy dolarů a z toho dávaly politikům z obou amerických politických stran astronomické finanční dary na jejich politickou činnost.

Během desetiletí, která následovala, vydávaly Spojené státy na tento projekt stále víc a víc peněz a jejich očekávání toho, co "štít" bude schopen dělat, se neustále snižovalo. Teď už chtějí jenom, aby ten systém byl schopen zlikvidovat jedinou jadernou zbraň - ale ani to nefunguje. Testy fungují pouze tehdy, když antirakety předem vědí, odkud bude raketa vystřelena a kam směřuje, a to jen potud, pokud vystřelená raketa neustále informuje vysíláním cíleného signálu antiraketu o tom, kde přesně zrovna je. (…)

Avšak zatímco pozitivní dopady tohoto projektu nevznikly, jeho záporné důsledky jsou naprosto reálné. Strategičtí oponenti Ameriky (…) vyrábějí stále větší jaderné zbraně a vyrábějí jich stále víc, aby si uchovali schopnost protiraketový deštník prorazit. Znovu zaměřili své jaderné zbraně na Polsko, Británii a Českou republiku, země, kde má být nefungující protiraketová obrana rozmístěna. Pokud získají dojem, že na ně Amerika útočí, zničí nejprve nás ve snaze zničit "štít" a mít tak možnost vojenské odvety.

(…)

Teď konečně nastala možnost, že toto šílenství skončí. Poté, co v úterý s Obamou mluvil polský prezident Lech Kaczynski, uvedl, že teď vůbec není jisté, že se projekt protiraketové obrany uskuteční.

(…)


Celý článek na Britských listech »

Anglický originál v deníku The Independent »

  

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press