Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Ministr Tvrdík v roce 2002: měli jsme tu expertní tým z USA

22.1.2007 - ČT
Zde je přepis části televizního pořadu Kotel z 7.11. 2002, kde tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík přiznává, že jednání o umístění základny USA začala a to bez informování veřejnosti.
osoba
--------------------
Dobrý večer, pane ministře, já bych měl jednu takovou malou otázku. X let jsme se snažili, abychom se zbavili ruských raket, a dneska se uvažuje o tom, že tady budeme mít rakety jiné. Co mi k tomu můžete říct?

Jaroslav TVRDÍK, ministr obrany ČR /ČSSD/
--------------------
No, v první řadě je potřeba říct, že to není pravda. Zatím o rozmístění žádných raket nejednáme. A je potřeba říct, a vy máte na mysli zřejmě jednání o protiraketové obraně, která probleskla do České republiky, pro mě, bohužel, poněkud zkresleným způsobem. A já bych řekl několik věcí. Já jsem placen za to, abych se díval do budoucna, a zodpovídám za obranu této země. Je potřeba říct, že budoucnost této země neohrozí Turci na koních, či Němci v tancích, ale v budoucnu to můžou být technologie, které, bohužel, se dnes ve světě vyvíjí, a k těm technologiím patří balistické rakety. Je potřeba se podívat, které státy, které určitě nelze označit za demokratické, tyto technologie mají. Takže jednání o protiraketové obraně považuji za zcela legitimní zahájit na úrovni expertů a chci do vlády a do parlamentu potom přijít s návrhem, který musí vzejít z těchto diskusí. Já odpovím velmi krátce.

Michaela JÍLKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane ministře, my jenom nerozumíme tomu, víte ...

Jaroslav TVRDÍK, ministr obrany ČR /ČSSD/
--------------------
Považujeme protiraketovou obranu za systém, o kterém je potřeba diskutovat. Jak můžeme z něj získat know how, které prostě v této zemi nemáme jiným způsobem v podstatě šanci vyvíjet? Na protiraketové systémy do budoucna bude dáván víc, než je roční rozpočet této země. Je to možnost, zapojit náš průmysl, máme skvělé pasivní sledovací systémy, získat práci pro naše lidi a je to zejména skvělá možnost zabezpečit obranu této země úplně neuvěřitelným způsobem. Já považuji za legitimní, o tom prostě hovořit. V tuto chvíli nejednáme o raketách na území České republiky, hovořili jsme o možné nabídce rozmístění radarových či senzorových stanic, a to si myslím, že je pro budoucnost této země jedna z nejlepších možných obranných technologií.

Michaela JÍLKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ano. Já jenom, když říkáte hovořit, hovoření je dialog, víte, ne monolog. Takže jeden dotaz jaksi probleskl, že vy jste už začal jednat o té protiraketové obraně. To jako tam jednal váš duch nebo tak? Pan poslanec KSČM pan Filip vás dokonce za to vyzval k rezignaci, takže on má špatné informace nebo ...

Jaroslav TVRDÍK, ministr obrany ČR /ČSSD/
--------------------
A dokonce mě obvinil z vlastizrady. Připadám si všelijak, ale jako vlastizrádce určitě ne. My jsme tu měli v podstatě na jaře expertní tým Spojených států. Nabídku k zahájení jednání posuzovala ministerstva obrany, ministerstva zahraničních věcí, a protože se tam chystal i pan prezident, tak tam byl i tým z prezidentské kanceláře. A bylo rozhodnuto, že na té expertní úrovni jednání se Spojenými státy zahájíme a že si spolu budeme povídat o tom, co to znamená pro Českou republiku.

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press