Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Obamovi experti: Stop štítu USA v Evropě

20.2.2009 - Die Presse
Stále více amerických expertů radí prezidentu Baracku Obamovi dát k ledu plánovaný projekt v Polsku a Česku.

Stále hlasitější jsou výzvy amerických bezpečnostních expertů (budoucí) vládě prezidenta Baracka Obamy, aby zastavil přípravy plánované americké raketové obrany ve střední Evropě.
Je přitom markantní, že tyto výzvy přicházejí z think-tanků, které jsou Demokratům a specielně Obamovi velmi blízké. Ale i ve studiích, které z pověření podalo americké ministerstvo obrany, se navrhuje dát k ledu projekt v Polsku a Česku, než bude jasné, že raketová obrana opravdu funguje.

(…)

Tak to vidí i Demokratům blízký washingtonský think-tank „Center for American Progress,“ ve studii („Building a Military for the 21st Century“) představené tento týden. V každém případě ředitel tohoto centra John Podesta vede v současnosti Obamův přechodový tým. „Další zprovoznění obranných raket by mělo být zastaveno, dokud tyto systémy nebudou úspěšně otestovány v realistických podmínkách. To také znamená zastavit stavbu zařízení raketové obrany v Polsku a v České republice.“

Rovněž „Iniciativa míru a bezpečnosti“ (Peace and Security Initiative), ke které se přidalo více jak 250 institucí zabývajících se bezpečnostními otázkami, vydala v listopadu doporučení budoucímu americkému prezidentu stran zahraničně
a bezpečnostně-politických otázek („2009 National Security and Nonproliferation Briefing Book“). Ohledně raketové obrany vyzývá: „Nový prezident by měl upustit od amerického projektu raketové obrany v Evropě.“ Neboť se tam argumentuje:

- Írán není tak lehkovážný, aby napadl Evropu nebo Spojené státy. Neexistuje žádné věrohodné ohrožení pro Evropu z Íránu, které by ospravedlňovalo americký systém raketové obrany.

- Plánovaná americká raketová obrana v Evropě ohrožuje Rusko a může vyvolat napětí s Ruskem podobně jako za studené války.

Autorem těchto řádků není přitom nikdo menší než Philip Coyle, jenž dvacet let v Pentagonu zodpovídal za zkoušky a hodnocení nových zbraní pro americké ozbrojené síly.

(…)


Zdroj (rakouský): Aus für Raketenabwehr in Europa? Die Presse, 12.12.2008« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press