Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Iniciativa Ne základnám protestuje proti zákazu pochodu

26.1.2007
Iniciativa Ne základnám protestuje proti zákazu pochodu

Iniciativa Ne základnám s politováním sděluje, že byl její pochod, plánovaný na pondělí 29. ledna 18.00 h z Václavského náměstí k velvyslanectví USA a poté k Úřadu vlády ČR, zakázán Odborem občanskosprávních agend Magistrátu hlavního města Prahy.
Jako důvod tohoto zákazu je uvedeno možné ohrožení bezpečnosti účastníků protestního pochodu a zároveň vážné ohrožení zájmů obyvatelstva v souvislosti s nutným omezením dopravy a zásobování.

Iniciativa Ne základnám, která protestní pochod včas a se všemi náležitostmi ohlásila, ostře protestuje proti tomuto rozhodnutí. Nestalo se tak totiž poprvé. Již v září loňského roku zakázal odbor občanskosprávních agend pochod „Světlem proti tmě!“ z Karlova mostu na Pražský hrad. Svolavatelé se rozhodli napadnout toto rozhodnutí u Městského soudu pro Prahu, který jim dal za pravdu. Napadené rozhodnutí Magistrátu zrušil a odsoudil jej k zaplacení částky 2000 Kč svolavateli pochodu. Soud mimo jiné konstatoval, že 1000 účastníků pochodu není schopno vážně omezit dopravu. Navíc soud správně upozornil Magistrát, že právo shromažďovací je jedno ze základních ústavních práv jednotlivce sloužící k realizaci základních práv a svobod jakým je především svoboda projevu.

Stejně budeme postupovat i nyní. Domníváme se, že jde o opakované porušení ústavně zaručeného práva na shromažďování. Celý případ vyvolává dojem, že jde o politickou objednávku.

Protestní shromáždění s následným pochodem se tedy uskuteční i přes zákaz magistrátu.


Iniciativa Ne základnám vznikla v červenci 2006 a v současné době se jí účastní téměř čtyři desítky organizací. Cílem iniciativy je nenásilnou formou bojovat proti umístění základny systému Národní raketové obrany Spojených států na území ČR. Iniciativa průběžně publikuje informace týkající se tohoto tématu na webových stránkách www.NeZakladnam.cz.


Tiskoví mluvčí:
Jan Májíček, 604 35 72 15, maja_konf@yahoo.co.uk
Ing. Jan Tamáš, 776 785 839, jan.tamas@humanisti.cz

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press