Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Co zazpívají Obamovi?

18.3.2009 - Jan Keller, Právo

Mezi novou americkou administrativou a vedením Ruska začínají probíhat kontakty ohledně jednání, jehož výsledkem bude buď nová konstrukce světové bezpečnosti, anebo nová eskalace napětí. V prvém případě se obejdeme bez amerického radaru v Brdech, v případě druhém bude nezbytný.

Je tedy nejvyšší čas, aby paní Parkanová zase zašla do některého z nahrávacích studií. Je toho přece tolik, co by měla americkému prezidentu při jeho blížící se návštěvě Prahy sdělit.

Pokud by mělo dojít k roztáčení nového kola zbrojení, může být klidná, má již nazpíván song z minula. Teď však musí mít v zásobě ještě jeden. To pro případ, že zvítězí zdravý rozum.

Mohla by se v něm vyzpívat z toho,  jak byla vlastně vždycky v hloubi duše proti cizímu radaru na našem území. Jako ministryně obrany do toho pochopitelně neměla co mluvit, přesto ji to pálilo. Proto je tak šťastná, že poradní orgán amerického Kongresu konečně doporučil opustit projekt, který je tak málo účinný, a přitom tak zoufale nákladný.  

V další sloce by se mohla s ruměncem na líci vyznat z malého tajemství. Vždycky vskrytu doufala, že kdosi přece jen dostane rozum a bude se distancovat od nápadu, který žádný problém neřeší, zato kupu nových přidělává. Ani ve snu ji však nenapadlo, že tak učiní právě mladý a statný Barack Obama, který jí byl, na rozdíl od toho podivína Bushe, od samého počátku tak sympatický.

Úplně v závěru se píseň ztiší a ministryně obrany téměř šeptem vyjádří své malé tajné přání. Ona i Karel Schwarzenberg by byli velice potěšeni až dojati, pokud by se o ujednání mezi Ruskem a Spojenými státy ohledně budoucnosti radaru u nás nedozvěděli zase až úplně mezi posledními. Nedělá to dobrý dojem mezi evropskými kolegy. Oni oba se potom cítí takoví nějací odstrčení.

A tak si jen přejme, aby byla paní ministryně opatrná, až bude z plochy ruzyňského letiště pilně mávat za odlétajícím prezidentem svojí zelenou usárnou. Méně zkušený člověk si může při tomto přece jen poněkud neobvyklém pohybu snadno zadělat na tenisový loket. 


Zdroj: Právo, 07.03.2009

Prof. PhDr. Jan Keller, CSc. je český sociolog, ekolog a publicista

 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press