Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Americký hlas proti navrhovanému radaru v České republice

21.3.2009 - Fellowship of Reconciliation

Zatímco vedoucí představitelé České republiky uvažují o možné instalaci amerického protiraketového radarového systému ve vaší zemi, jsme přesvědčeni, že vaše čtenáře budou zajímat názory mnoha amerických občanů, kteří si myslí, že instalace systému by byla chybou.

Víme, že drtivá většina vašich občanů nesouhlasí s tímto systémem, a činí tak z dobrých důvodů. Hrozba, které má tento systém údajně čelit, není věrohodná a není zaměřena proti střední Evropě.

Ale i kdyby v budoucnu existovalo riziko takovéto hrozby, systém nebyl nikdy úspěšně prozkoušen proti druhu útoku, před kterým má chránit a to ačkoli byly testy prováděny za příznivých a kontrolovaných podmínek odlišných od těch ve skutečném konfliktu. Jakmile bude systém vybudován, bude obtížné změnit směr a demontovat ho. 

Jsme přesvědčeni, že instalace systému raketové obrany by zvýšila nebezpečí destabilizujících závodů ve zbrojení, které neposlouží nikomu. Mnoho amerických občanů je také proti tomuto systému, kvůli riziku, že povede k falešnému přesvědčení, že ofenzivní jaderná válka může být účinná. V tomto ohledu rozhodnutí Čechů neinstalovat systém raketové obrany posílí vztah mezi našimi zeměmi.

Prezident Barack Obama naznačil, že bude respektovat vůli České republiky. Víme, že i když se nekonalo žádné oficiální referendum, více než dvě třetiny českých občanů nechtějí, aby byl systém instalován. Jsme přesvědčeni, že demokratická vůle těchto občanů bude respektována. Naléháme na české poslance, aby naslouchali českým hlasům, které požadují hlasovat proti tomuto neefektivnímu, zbytečnému a nebezpečnému systému.

S pozdravem,

John Lindsay-Poland, za Fellowship of Reconciliation (nejstarší ekumenická mírová organizace v USA)

Fellowship of Reconciliation
PO Box 271
Nyack, New York 10960
Tel: 845-358-4601 Fax: 845-358-4924
Email: johnlp@igc.org
www.forusa.org


Anglický originál dopisu »

 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press