Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Karel Dolejší: Americké rakety nás neochrání

30.3.2009 - Karel Dolejší, Hospodářské noviny

Expert na obchod se zbraněmi Karel Dolejší upozornil před několika lety na zcela zásadní a dodnes zamlžovaný problém – plánované americké antirakety v Polsku nejspíš nebudou technicky schopné ochránit území střední Evropy před střelami z Blízkého východu.


                                  •                 •                 •


Pokud by byl v Česku umístěn jediný protiraketový systém, pak by chránil buď Evropu, nebo USA. Obojí současně je vyloučeno.

Stávající základny National Missile Defense (NMD), Fort Greely na Aljašce a Vandenberg Air Base v Kalifornii jsou vybaveny raketami Ground Based Interceptor (GBI). Ty mají zasahovat útočící mezikontinentální rakety ve střední fázi letu, mimo atmosféru. (…) Prostředek není schopen zlikvidovat raketu v konečné fázi, po návratu do atmosféry. Právě takový úkol by ale musel řešit, kdyby Írán odpálil raketu středního doletu na Česko. Základny na Aljašce a v Kalifornii jsou umístěny tak, aby z nich rakety GBI zasahovaly severokorejské mezikontinentální střely útočící na jiné části USA než ty, v nichž se základny samy nacházejí.

(…)

Kromě raket GBI by mohl být u nás umístěn ještě jiný systém, určený k ničení raket v koncové fázi letu, ale dosud není připraven k operačnímu nasazení.
V roce 2008 má být k dispozici jediná baterie tohoto systému určená k obraně pobřeží USA. Pokud by z české základny působil právě tento systém (THAAD), mohl by sestřelovat rakety letící na ČR, ale nikoliv mezikontinentální střely ohrožující Spojené státy a nacházející se na střední části trajektorie. (…)


Celý komentář: Dolejší, Karel. Americké rakety nás neochrání. Hospodářské noviny, 24.08.2006« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press