Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Píšou jinde: Radar nás neochrání

3.2.2007 - iHNed.cz
Radar Česko neochrání, budeme cílem, varuje expert * Radar v Česku: bezpečnostní riziko nebo zbytečné obavy? * Velké problémy malé základny raketové rozvědky * Kritika Armádního buletinu * Tiskové konference Ne základnám * A koho má chránit protiraketový deštník?


  • Radar Česko neochrání, budeme cílem, varuje expert

Prostor v Evropě je na plány USA velmi malý. Znamenalo by to střílet rakety nad sousedním státem, tvrdí odborník na vojenskou techniku Stanislav Kaucký.
iHNed.cz, 26.1. 2007Expert: Z technického hlediska - odmítněme
Podle experta na vojenské systémy Stanislava Kauckého je prostor v Evropě na takový systém, jaký plánují USA velmi malý. "V USA jsou mnohé rozsáhlé neobydlené prostory. V Evropě by to znamenalo střílet rakety nad sousedními státy nebo ještě ob jeden stát, zřejmě nad Rusko. Proto jsou Rusové nespokojení, sestřelování raket odpálených z tzv. problémových zemí jakými jsou KLDR či Írán, by probíhalo nad jejich hlavami," vysvětluje pro iHNed.cz Kaucký, který je spolupracovníkem Nezávislého armádního technického magazínu.

Radary v Česku, ani raketová základna v Polsku, by podle experta být umístěny neměly. Neobstojí podle něj ani argument závazků kolektivní bezpečnosti NATO. "Pokud by to mělo chránit všechny státy NATO v Evropě, mělo by zařízení být na úrovni Itálie nebo Turecka. Umístění v ČR a Polsku je z hlediska ochrany všech států NATO v Evropě nesmyslné," míní Kaucký. Základna v Česku a Polsku by tak podle Kauckého sloužila pro ochranu západní a severní Evropy a také Spojených států.

"Jestliže by cílem rakety bylo Česko, musela by raketa už zhruba tisíc kilometrů od nás přejít do konečné sestupné fáze, která trvá přibližně pět minut a v tom případě by nás takové antirakety vůbec neubránily. To je technicky nemožné," vysvětluje Kaucký. 

Poprvé v našich dějinách má být v Česku postavena americká vojenská základna. A to ne ledasjaká: má to být základna, která bude sloužit pro globální cíle a případnou světovou jadernou válku.
I když politici, kteří její výstavbu hájí, tvrdí, že má sloužit obraně Česka a Evropy, nikdy tomu tak nebylo. Jedná se o základnu, která má být součástí Národní protiraketové obrany (NMD, National Missile Defense), což je pouze a jedině program obrany Spojených států.


Text je analýzou a komentářem k takřka čtyřicetistránkovému Armádnímu bulletinu o protiraketové základně, který pro veřejnost zpracoval kolektiv autorů Odboru komunikačních strategií MO ČR.


Česká vláda obecně, a zejména současný kabinet s problematickým mandátem, nemá žádný mandát ke schválení vojenské radarové základny USA v ČR. Dnes to v Praze řekl člen petičního výboru iniciativy Ne základnám Rudolf Převrátil. Dodal, že k realizaci projektu Spojených států amerických, které ČR požádaly o umístění radaru, není Česko vázáno žádnými mezinárodními závazky.
video z tiskové konference


Polovina finančních prostředků, které chce Topolánkova vláda vyčlenit na informační kampaň o případném umístění radarové základny USA na území ČR, by měla připadnout iniciativám, jež radar odmítají. Aby se opravdu jednalo o vyvážené informace. V rámci dnešní tiskové konference, uskutečněné ve sněmovně, to řekl jeden z mluvčích iniciativy Ne základnám Jan Májíček.


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press