Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

V Jincích se protestovalo proti americkému radaru

4.2.2007 - ČTK
Jince (Příbramsko) 3. února (ČTK) - V Jincích na Příbramsku se dnes sešli odpůrci americké radarové základny, která má stát ve vojenském újezdu Brdy. Na náměstí v městysi, který leží na jeho východním okraji, se podle odhadu koordinátora akce Jana Bednáře sešlo kolem 300 lidí. Zastánce radarové základny ale mezi nimi vidět ani slyšet nebylo.

Někteří z účastníků drželi transparenty s nápisy "Ne základnám v ČR", "Ne válce", "Ne imperialismu". Svůj nesouhlas dávali najevo i skandováním různých hesel. Většina lidí zároveň připojila svůj podpis pod petici za vypsání referenda o základně.

Byli mezi nimi i Dana a Stanislav Šestákovi ze Sedlčan. ČTK řekli, že jim chybí konkrétní informace o radarové základně. Zkusili už i telefonní linku, kterou pro tento účel zřídil Středočeský kraj. "Dověděla jsem se lži. Třeba to, že se radar postaví v rámci Evropské unie," tvrdí Šestáková. Postrádá především informace o tom, jaký dopad by měl radar na zdraví lidí. V zahraničí se podobná zařízení staví mimo obydlená území, tady by měl stát v sousedství obcí, poznamenala.

Starosta Jinců Josef Hála (KSČM) přítomným řekl, že vítá všechny aktivity, které povedou k rozvinutí celonárodní odborné diskuse k problematice radarové základny. ČTK pak řekl, že o otázce místního referenda zastupitelstvo ještě nejednalo. "Lidem chybí odborné podklady pro rozhodnutí," dodal.

"Využijme všech prostředků, které jsou legální a účinné. Je to akce ulice, nenechme za sebe rozhodovat někoho, kdo sotva získal mandát," vyzvala k vyhlášení místních referend Jarka Richterová z Prahy. Další z diskutujících vyjádřil pochybnosti o tom, zda čtyřicetimetrové průzkumné vrty, které Američané dělali na podzim v Brdech, mají opravu sloužit pro potřeby radaru. Účastníkům protestu vyjádřili na místě podporu i lidé z Prahy nebo Ústí nad Labem.

"Nechci svého syna a rodinu nechat zabít dobrovolně. Jsem proti základnám, poněvadž znám sílu těchto zbraní a jejich účinky," zdůvodnil svou účast v dnešním protestu bývalý vědecký pracovník Vladimír Kotěšovec. Polovinu roku žije v Trokavci na Rokycansku, v jehož blízkosti má podle jedné z verzí radar stát.

Američané chtějí v Česku umístit část své protiraketové základny, vláda s nimi hodlá o této nabídce jednat. Občanští a křesťanští demokraté vybudování základny podporují. Zelení podmiňují souhlas tím, že radar bude součástí obrany NATO. Základnu naopak odmítají opoziční komunisté, s největší pravděpodobností proti ní bude i ČSSD. Proti základně se postavilo v pátek vedení strany. Sociální demokraté i komunisté prosazují k otázce radarové základny v Česku konání referenda.

Odpůrci umístění americké základny už protestovali tento týden v Praze. Bednář, který zastupuje iniciativu Ne základnám, ČTK řekl, že protestní akce se chystají pořádat nejen v dalších obcích a městech v blízkosti újezdu, ale po celé republice. Dodal, že petičnímu výboru sněmovny předali už archy s 9000 podpisy, shromáždili už dalších 4000 podpisů a každý den k nim přibývají stovky dalších. Podpisovou akci chtějí pořádat do té doby, než se o radarové základně definitivně nerozhodne.

Jaroslava Tůmová snm

Fotky z protestů v Jincích »

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press