Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Ivona Novomestská - demonstrace 29.1.2007 v Praze

6.2.2007
Pojďme se podívat na opravdové důvody, proč se americká administrativa snaží vybudovat tyto základny.

Tento systém je totiž důležitou součástí „Strategie národní bezpečnosti Spojených států“, jejímž cílem je mimo jiné vojenská hegemonie v kosmickém prostoru umožňující Spojeným státům „ukázat a užít sílu“. Prezident Bush prosazuje tuto strategii ze všech sil. Vychází z předpokladu, že Spojené státy jsou dnes jedinou supervelmocí a nemusí brát na nikoho ohled. Ukazuje se však, že to není pravda. Katastrofa v Iráku naznačuje na meze americké moci.

Čína tím, že sestřelila balistickou střelou svou vlastní družici, jasně naznačila, že ví o co jde a že se na to připravuje. Důsledek: nové závody ve zbrojení, zvyšování napětí, zvyšování rizika konfliktu, na který Svět může jen doplatit.

Antiraketový program USA je také nástrojem dalšího oslabování Evropy. Ve vojenské oblasti by ji dál podřídil velení USA, ztížil její politickou integraci, ještě víc ochromil její politickou vůli. Představa o Evropě jako rovnocenném a sebevědomém partnerovi USA se svými vlastními hodnotami a politikou se tak zase o trochu dál vzdálí skutečnosti.

Radarová základna na českém území hraje zřejmě výraznou roli ve volebních plánech amerických republikánů. V listopadu 2008 se budou konat prezidentské volby. Do té doby budou muset Spojené státy stáhnout vojska z Iráku, což bude samozřejmě vnímáno jako velký neúspěch Bushovy administrativy. Aby republikáni ve volbách uspěli, potřebují nutně nějaký úspěch v zahraničí – a získání první vojenské základny ve východní Evropě, navíc zadarmo a s poděkováním, by se jako takový úspěch dalo prezentovat.

USA vydávají 48% celsvětového objemu peněz na zbrojení, rozpoutavají po světe neopodstatněné konflikty proti smyšleným hrozbám, jejich politika zvyšuje hrozbu terorismu a má daleko k dialogu a snaze řešit problemy mírovou cestou.
Chceme se opravdu zapojit do takovéto politiky, chceme se stát předsunutou obranou státu, který rozpoutává po světě násilí?

Co tedy proti základně můžeme dělat? Občas slýcháme a čteme pesimistické hlasy. Že se už nahoře stejně rozhodlo, že jsou proti nám média, že jdeme jen hlavou proti zdi. Domníváme se, že to není pravda, že jsme ještě zdaleka nevyužili své možnosti.

Musíme dál sbírat podpisy pod petici, dál pořádat demonstrace. Děkujeme všem, kdo nám dali své podpisy, přicházejí na demonstrace. Zejména děkujeme těm, kteří nám sami iniciativně při těchto akcích pomáhají.

Nejsme v tomto hnutí sami! Tuto sobotu demonstrovaly desetitisíce lidí v Americe proti válce a dalšímu zbrojení. Naši přátelé v USA by si také přáli investovat více do škol a nemocnic a ne do nových raketových základen a zbytečných válek!
Společně to dokážeme

Ne základnám !

29.1. Václavské náměstí

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press