Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Online s Vilémem Čokem

Vilém Čok (* 1961) je český rockový zpěvák a hudebník. Muzikantskou dráhu nastoupil na konci 70. let v kapele
Zikkurat, později působil ve skupinách Moped či Stromboli.
Jako baskytarista hrál i v legendárním Pražském výběru
a to do jeho zákazu v roce 1983, pak znovu ve druhé
polovině 80. let a nakonec v období 1997 až 2006.

Po revoluci založil postupně tři vlastní kapely Nová růže a Delirium, v současnosti koncertuje v uskupení s názvem „Vilém Čok & Bypass“. Účinkoval i v několika muzikálech (Jesus Christ Superstar, Krysař, Johanka z Arku, Excalibur) a filmech (V žáru královské lásky, Pražákům těm je hej).

V některých svých písních kritizuje negativní projevy (ekonomické) globalizace, konkrétně moc nadnárodních korporací, všudypřítomnou ohlupující reklamu
a obecně „kult zlaťáků“ panující v tržní společnosti. Jeho posledním hudebním počinem je cd „Černoška s obrovskejma kozama“, album vydané na vlastním nezávislém labelu.


položených otázek: 15
Položené dotazy
OTÁZKA | Josef Stojka
Dobrý den, jsme velmi zneklidněn posledním vývojem situace. V momentě, kdy jsou jednání o radaru odložena k ledu, provedl Írán test rakety s dlouhým doletem na tuhá palive, tedy typ, který lze velmi rychle odpálit, a Severní Korea test jaderné bomby a další eskalaci konfliktu s Jižní Koreou. Podle mne je to jasný signál, že obě země budou pokračovat ve vývoji zbraní a raket bez ohledu na jakákoliv jednání. Nezdá se vám, že současném světě, kde stále více států usiluje o vlastnictví raket a zbraní masového ničení, se stává potřeba obranných systémů, tedy radaru, stále nevyhnutelnější? Myslím si, že současné vládě premiéra Fischera by neměla být vyslovena důvěra, pokud se nezaváže důsledně pečovat o bezpečnost národa, tedy začít okamžitě jednat o radaru. Doufám, že premiér Fischer je inteligentní člověk a nepůjde proti vlastnímu lidu.
ODPOVĚD | 15:58
Zavádění obranných systémů je důležité tam, kde hrozí reálné nebezpečí napadení. Korejský konflikt tuto hrozbu může v budoucnu naplnit. Nicméně si nemyslím, že by to bylo pro naši republiku přímé ohrožení. Nesouhlasím v současné době s investicemi do vojenské mašinérie.
OTÁZKA | Rudolf Borenský
Dobrý den,
jistě víte, že dlouhodobě je 70% obyvatel proti záměru postavit v ČR cizí vojenskou základnu. Je dobře, že většina lidí si uvědomuje velká rizika spojená s postavením amerického voj. radaru v ČR: 1/ Poškozování zdraví a životů lidí, zvířat a rostlin zářením radaru. Záření bude ohrožovat lidi v letadlech, na rogalech, ptáky ve vzduchu atp. a také nekontrolovatelně bude působit při odrazech zpátky na zem - odrazy od mraků, letadel a tudíž na předem neznámých místech až do několikasetmetrových vzdáleností, kam záření bude působit, budou lidé, zvířata a rostliny vážně poškozováni. 2/ Na základně mohou být drženi a mučeni různí nepohodlní lidé. 3/ Postavením amer.voj.základny v ČR bychom vyjádřili souhlas se zločineckým napadením Iráku armádou USA v r.2003. A z tohoto důvodu by se lidé v ČR stali terčem vražedných útoků fanatických sebevražedných atentátníků - tzn. nastalo by vraždění lidí např. v metru, ve vlacích, autobusech, v letištních halách a jinde.
Ještě jsou další rizika, ale vybral jsem ty nejzávažnější.
Naše vláda by se měla hlavně soustředit na podporu, rozvoj a zkvalitňování školství, zdravotnictví, vědy, kultury, ekologie atd. - na to, aby všichni lidé měli solidní podmínky pro dllouhodobý, solidní, tvůrčí a důstojný život.
Jako nezbytný předpoklad pro kvalitní život považuji výuku etiky a slušného chování na všech stupních škol - v podrobném rozsahu podle věku žáků a studentů. Čím lépe: slušně, vstřícně, ohleduplně a upřímně přátelsky atd. se k sobě lidé budou chovat, tím více si lidé budou uvědomovat, že čím je mezi lidmi méně zbraní a vojenských základen, tím je život bezpečnější a radostnější.
Moje otázka pro Vás je: Zúčastnil jste se osobně nějaké akce proti postavení amerického vojenského radaru v ČR?
ODPOVĚD | 16:00
S některými body které uvádíte nesouhlasím. V zásadě si musíme uvědomit, zda o radaru víme vše podle pravdy. Nezaujatě, odborně a nezkresleně. To je podle mě téměř nemožné. Viz Váš bod 1 a 2. Z těchto důvodů jsem se zatím žádné takové akce fyzicky nezúčastnil, nicméně verbálně ano.
OTÁZKA | Martina Úžasná
Zdravím Viléme,
jak to vidíte s radarem do budoucna? Víte o tom,že Obama už porušil více než 3 ze svých předvolebních slibů včetně snížení výdajů na zbrojení?Mějte se jak nejlépe umíte Martina
ODPOVĚD | 16:01
Díky za přání a nápodobně. USA mají daleko větší třecí plochy s jinými státy než my. Proto chápu, že se chtějí chránit. Otázkou ale zůstává, kde končí obrana a začíná byznys. Nedělám si iluze.
OTÁZKA | tomy
Dobrý den, velmi mě znepokokují neustále předhazované argumenty, kolik lidí, či jaké procento národa je údajně proti radaru. Přemýšleli někdy odpůrci radaru vůbec o tom, kolik lidí z těch údajných 70% má vůbec páru o tom, co je to protiraketová obrana?? Víte o tom, že v letech 1945-48 byla také vetšina národa pro KSČ a v letech 1935-1939 také většina německého národa volila NSDAP?? A víte o tom, že většina francouzů také byla pro podstoupení našich sudet Německé říši?? Argumentovat většinou je velmi nezodpovědné až hloupé - demokracie není průzkum veřejného mínění..Většina není výhra - většina lidí by také byla pro zrušení pokut za rychlou jízdu, pro peníze zdarma bez práce nebo pro zrušení poplatků u lékaře. Jsou věci, kterým prostý lid z principu nemůže rozumnět - a mezi ně patří rozhodně vojenské otázky. Například o operaci pacienta také rozhoduje tým lékařů a nepůjdete se ptát, co si o tom "myslí" lidé v obci.. Myslet totiž není vědět, dojmy nejsou pojmy a emoce nejsou fakta.. V otázkách bezpečnosti státu tohle platí dvojnásob a proto ohledně radaru by měl být rozhodující například názor šéfa NATO nebo chcete-li v ČR, názor generála Šedivého.. A víte o tom, že ČR je členem NATO, jehož zakládajícími členy jsou USA a že zájem NATO a USA ohledně protiraketové obrany je společný, tedy chcete-li jeden a tentýž?? Pokud chcete stále argumentovat "krásnou zemí bez cizích vojsk", pak operujete s utopií, ne s realitou.. ČR není neutrální, nejdříve by musela vystoupit z NATO, a to díky bohu nikdy nebude..
ODPOVĚD | 16:02
Ano máte pravdu, jsou věci kterým „prostý“ lid nemůže rozumět. Psal jsem také výše, že odbornost je v tomto případě nutnost. Chcete však nechávat rozhodnutí na několika lidech, kteří tahají za nitky a mačkají knoflíky? Opačných příkladů je také hodně.
OTÁZKA | Jan Brukner
Buďte vítán na chatu. Jsem moc rád a vážím si toho, že jste jeden z dalších odvážlivců, kteří se nestydí za svůj názor a veřejně s námi také o něj dělí. Otázka, co mám na Vás, je trochu obecnější. Hledám na ní delší dobu odpověď a nenacházím.

Mrzí mne, že mnoho schopných a inteligentních lidí, kteří velmi dobře
působí ve společnosti a mají mnoho možností, žijí s jakousi společenskou maskou.
Mnoho nadaných lidí, lidí kteří mají schopnosti předávat informace a zamyšlení všemi možnými způsoby od hudby přes psané slovo a vizuálno až po umění řeči apod, jsou v jakési paralizované křeči jít proti proudu.
Čím myslíte, že je to způsobeno? Strachem o ztrátu kariéry? strachem z handicapovaní a nálepkování ve společnosti? Nebo jen lhostejnou leností..?

Moje otázka je, co myslíte, že bude muset s lidmi, kteří mají "něco v hlavě", ještě hnout, aby dokázali mluvit a ukazovat na věci, které
"v dobré" společnosti nejsou řešeny. Věci, o kterých někde v hloubce mysli, či spíše srdce tuší, že nejsou v pořádku..
ODPOVĚD | 16:04
Naše společnost dospívá do maximální konzumity a s tím souvisí i veškerá její činnost. Například ovlivňování reklamou je bezbřehé a téměř se tomu nedá ubránit. Peníze hejbou světem, to se zastavit nedá. Zapomeňte na rovnostářskou společnost. To se (možná) podaří tehdy, až zaniknou peníze. Jsou tu sice další a lepší hodnoty, ty ale tato konzumní společnost tím co dělá a jak se chová neustále zmenšuje a bagatelizuje. Vy sám jste vyjmenoval některé důvody, proč lidi raději zavřou oči a ústa. Já vám povím co s nimi pohne. Průser. Lidstvo by mělo chápat samo sebe jako jedinečnou bytost spojenou s vesmírem, která se nebude zabíjet navzájem, tedy z žádných důvodů. A toto „procitnutí hlav“ se může stát v případě hrozby války nebo zásadní ekologické hrozby.
OTÁZKA | Arnošt Bednář
Dobrý den.
Často těžím z přehledně uspořádaného zdroje návrhů pro nápravu "vad na kráse" v Česku – www.podnety.cz. Jsou v něm i podněty k problematice, kterou řeší iniciativa NE ZÁKLADNÁM. Např. podnět
http://podnety.cz/podnet-cislo-20080519192300 . S jeho autorem asi souhlasíte, a proto se ptám:
JSTE PRO REALIZACI PODNĚTŮ:
http://podnety.cz/podnet-cislo-20070627103825 (obecné referendum) ?
http://podnety.cz/podnet-cislo-20061114202000 (metody demokratizace světa) ?
Uvítal bych i Váš osobní názor na projekt http://docs.google.com/Present?docid=dcdkm5xv_100hj98pwf3&skipauth=true a zde si rád počkám na odpověď. Můžete mi ji zaslat na adresu: podnety@podnety.cz .
Děkuji předem.
ODPOVĚD | 16:06
ok, na prostudování Vašich podnětů potřebuji čas a ten bohužel na tomto chatu nemám. Ozvu se tedy přímo Vám na uvedenou adresu.
OTÁZKA | Richard Sinbartl
Dobry den, podle ruznych zdroju maji USA vojenske zakladny ve 120-130 zemich sveta. Na svete je myslim asi 200 samostatnych statu. Zajimalo by me, kdy se budou konecne USA citit bezpecne? V kolika zemich budou muset jeste vzniknout jejich zakladny, aby se jim ve Washingtonu DC spalo lepe? Pritom uz ted je vojensky rozpocet USA vyssi nez vojenske rozpocty vsech ostatnich zemi sveta.
ODPOVĚD | 16:07
Ve výše položené otázce jsem odpovídal, že zbrojení je megabyznys. Jsem přesvědčen, že do velké míry s tím souvisí právě vojenské základny, především USA. Mám podezření, že na několika příkladech udržení míru, je postaven tento obří byznys. Věřte mi, že až USA vyhlásí naprostou bezpečnost, my už tu nebudeme. :-)
OTÁZKA | Líba Pojerová
Moc ráda Vás vidím na chatu, vítejte, Vildo Líbí se mi muzika, jak ji děláte, líbil se mi Zikkurat - tehdy i nyní, Pražský výběr, to je nářez a jedna z nejlepších kapel své doby. Poslední cd jsem slyšela - jste stále lepší. Gratuluji.
Nyní k mé otázce : zajímí mě Váš názor na fenomén Obama.
1/ Vkládal jste do něj naděje, tak jako většina světa, nebo jste byl spíš skeptik a nedoufal ve výraznou - nebo vůbec nějakou - změnu?
2/ Se znalostí jeho nynějších kroků - nemáte obavy z Obamy?
Děkuji Vám za Vaši přítomnost na našem chatu, za Vaši osobní statečnost vyslovit svůj názor a stát za ním, a přeji Vám i sobě vagóny dobré muziky, té není nikdy dost, zato figurek v politice je třináct za korunu. Buďte zdráv.
ODPOVĚD | 16:08
Říká se, že nové koště dobře mete. Alespoň ze začátku. Není mi však známo, jak dobře pan Obama zametal předtím. :-) Proto bych na nějaké soudy ještě počkal. A díkec za držení palců!
OTÁZKA | Fany
Dobrý den,
co říkáte na to, že Váš kolega M. Kocáb vyhnal sovětské vojáky a teď v naší už od té doby menší zemi chce mít americký radar a americké vojáky?
ODPOVĚD | 16:10
Nechci zpochybňovat zásluhy pana Kocába, ale jak to víte, že „elpíčkáře“ vyhnal on sám??? Co se týká proamerické volby, je to jeho názor. Čas ukáže, zda to bylo nutné a bylo-li to k něčemu.
OTÁZKA | tomy
Chtěl bych iniciativě nezakladnam poděkovat za to, že mě na své úvodní stránce tak trochu poradila, koho mám volit...Jasně, že stoupenci nezakladnam by byli nejraději, kdyby všichni volili soudruha Ransdorfa se soudruhem kosmonautem, nakonec jim podobní lidé s nimi nejvíce sympatizují.. Stačí se podívat na odkazy na těchto stránkách.. Mrzí mě na vás, pane Čoku, že se vůbec snižujete k poskytování rozhovoru takovýmto demagogům, kteří by klidně chválili třeba Ahmadínežáda nebo KLDR, než aby uznali spojenectví s USA, členství v NATO a potřebnost protiraketové obrany... Takže - ať žije USA, ať žije NATO, jasné ANO radaru a díky USA !!
ODPOVĚD | 16:11
Klídek Tomy, v politické situaci u nás mám jasno. Komanče mám rád leda v indiánkách hahahaha… Hergot, to jste mě pobavil :-)
OTÁZKA | Jana
Dobrý den, u mne jste hodně stoupl v ceně pane Čoku. Pan Tom - toho bych "šacovala" ve svazu SČSP, pro ty mladší přeloženo: Svaz československo sovětského přátelství. Nesloužila jsem nikomu v minulém režimu a nehodlám sloužit ani nynějšímu. Ale už zjišťuji, že stádo "kejvačů" se značně ztenčilo a lidi začínají mít vlastní názor.
ODPOVĚD | 16:12
Děkuji Vám Jano.
OTÁZKA | korzár
čau Vildo ahááááááááá
Rád bych se tě zeptal, jestli víš co je to New World Order
a kdo v tom jede.Pak li že ne, tak bych tě rád pozval na naše stránky NWOO.org
PS.pravda a láska dik víš . )
ODPOVĚD | 16:13
Něco mi to říká, není to propojeno s projektem Zeitgeist? (juknu se tam)
OTÁZKA | antitomy
Chtěl bych upozornit Tomyho, že žádná strana ve volbách do EP nemá tak vynikající prní dva na kandidátce, jako má KSČM. Chodící encyklopedie, znalost mnoha jazyků, kdo se tím může pochlubit. Na 2. místě náš jediný kosmonaut. Všichni byli tehdy nadšeni, když se vrátil, teď budou kritizovat. To je typicky české. Vždyť i V. Havel kdysi řekl, že je třeba zrušit Varšavskou smlouvu a NATO - ano i NATO - jako relikty starých časů. Pak nás Havel naopak do NATO vehnal, a to ještě pár dní před bombardováním, takže jsme se hned stali agresory.
ODPOVĚD | 16:14
Tohle nebudu komentovat. Děkujeme pěkně.
OTÁZKA | Leoš Paštika
zdar, co říkáš na házení vajíček na mítíncích? Jak to, že v Brně zatkli policajti v civilu vajíčkáře, ale ne divné chlapi v kšiltovkách, co dávali rány pěstí do obličeje protestujícím před kamerami? Proč k tomu všichni mlčí? Neměli by lidé vyjít do ulic? Nehrozí po volbách tak trochu policejní stát, jestli vyhraje Paroubek? Nebudou u nás jako v Moldavsku přistávat ruské letouny s darovaným slzným plynem? Řadíš se ty osobně spíš k házečům, nebo jejich odpůrcům?
ODPOVĚD | 16:16
Musím uznat, že v politické diskuzi by vejce neměly být argument. Berte to ale jako vyjádření lidí, kteří nemohou stát u mikrofonu a to způsobem vcelku sympatickým. Nebo si chcete představit místo vejce letící granát??? Vejce je v tomto případě přiměřený způsob, jak vyjádřit znechucení části veřejnosti.
OTÁZKA | Karel
Zdravím Vás a prosím o Vaše odpovědi:
1/ Jste pro nebo proti postavení americké vojenské základny v ČR? Ať je Vaše odpověď ano či ne - proč jste pro nebo proti?
2/ Jste pro nebo proti ratifikaci Lisabonské smlouvy?
3/ Jste pro nebo proti eutanazii a proč?
4/ Souhlasíte s vojenskou invazí USA do Iráku v roce 2003?
5/ Jste pro nebo proti trestu smrti?
6/ Chodíte pravidelně volit?
7/ Které lidské vlastnosti jsou podle Vás nejzápornější?
8/ Které lidské vlastnosti jsou podle Vás nejkladnější?
9/ Rozhodl byste se zachránit nějakého člověka, i když by přitom byl ohrožen i Váš život?
10/ Když jsou z vazby lidé propuštěni, protože zaplatili kauci, jde o KORUPCI. Korupce znamená: Získat neoprávněnou výhodu za finanční úhradu. Jste pro zrušení soudních kaucí?
11/ Co považujete za své osobní kladné vlastnosti?
12/ Jste pro celosvětové jaderné odzbrojení?
Děkuji za odpovědi.
ODPOVĚD | 16:20
1/ 70% na 30% že ne. Beru si ještě trochu času…

2/ Jsem proti ratifikaci LS a přál bych si, aby ji pan prezident nepodepsal.

3/ Pro eutanazii, když je bolest nelidská.

4/ Ještě mi nedonesli všechny odůvodnitelné podklady…

5/ Jsem ve vyjímečných případech pro trest smrti.

6/ už ano

7/ závist a násilí

8/ láska k lidem

9/ ano

10/ Nejsem právník, ale pokud se budeme bavit o dodržení spravedlnosti, tak kauci považuji za nesmysl.

11/ sorry, chválit se neumím

12/ všema jedenácti :-)
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press