Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Němečtí Zelení: Raketová obrana poškozuje politiku odzbrojení

7.7.2009 - Bündnis 90/Die Grünen

Co nám Ondřej Liška nepoví a co bychom přesto měli vědět…

Němečtí Zelení (Bündnis 90/Die Grünen) opakovaně kritizovali plán na rozmístění prvků amerického raketového systému ve střední Evropě.

Níže přinášíme překlad ilustrativních výňatků z tiskové zprávy jejich parlamentní frakce z března roku 2007:


Americké plány, instalovat ve východní Evropě části amerického systému raketové obrany, narážejí u nás nadále na velké obavy. Dnešní návštěva amerického ředitele MDA (Missile Defense Agency – pozn. NeZa) nemohla naše pochybnosti odstranit, ale naopak ukázala, jak moc otázek je nevysvětlených. 

Systém raketové obrany je škodlivý z pohledu politiky odzbrojení. Není jen podnětem k začátku nového závodu ve zbrojení, ale předvídá jako budoucí krok i umísťování zbraní ve vesmíru. To jde proti všem mezinárodním snahám, udržet vesmír beze zbraní.

Také geostrategicky nadhazuje obranný systém mnoho otázek, jak je také vidět na vehementním protestu Ruska.

Rovněž po technické stránce zůstává mnoho otázek nezodpovězených. Tak je nejasné, jak škodlivý potenciál vychází ze spadlých kusů trosek sestřelených raket. (…) (…)

Na můj dotaz potvrdil generál Obering, že Německo je jedním ze států, na které by spadly možné zbytky a eventuelně vzniklé radioaktivní částice.

Je jasné, že otázka systému protiraketové obrany není bilaterální otázkou mezi Spojenými státy a Polskem stejně jako Českem. (…)


Zdroj: US-Raketenabwehr – Sorry, we are not convinced 15.03.2007
("Americká raketová obrana – Sorry, nejsme přesvědčení" – tisková zpráva parlamentní frakce německé strany Zelených „Bündnis 90/Die Grünen“)« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press