Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Němečtí Zelení: Americký raketový systém Evropu neochrání

10.7.2009 - Bündnis 90/Die Grünen
Co nám Ondřej Liška nepoví a co bychom přesto měli vědět…

Němečtí Zelení (Bündnis 90/Die Grünen) opakovaně kritizovali plán na rozmístění prvků amerického raketového systému ve střední Evropě.

Níže přinášíme překlad tiskové zprávy jejich parlamentní frakce ze srpna roku 2008:


K hlasitému mlčení spolkové vlády k aktuálnímu uzavření smluv o umístění částí amerického systému raketové obrany v Polsku prohlašuje Alexander Bonde:

Spolková vláda musí konečně vydat stanovisko a ukončit svoje dunící mlčení stran dohod mezi USA, Polskem a Českem o umístění amerického systému raketové obrany v Evropě.

Je iritující, že USA a Polsko staví partnery v NATO a EU před hotovou věc, (a) jako nová „Koalice ochotných“ otevírají další kapitolu k době ledové s Ruskem (…)

Inkriminované dohody a rozmístění amerických raket v Evropě je krokem zpět v politice odzbrojení, další kapitální zahraničněpolitická chyba Bushovy vlády a poškození německých i evropských zájmů:

Instalace systému provokuje Rusko a kromě toho napomáhá další zbrojní spirále, místo toho, aby na mezinárodní agendu kladla dialog a odzbrojení. Za miliardy dolarů zde bude cementována špatná zahraniční politika a špatná analýza hrozeb.

Americký systém není technicky schopen ochránit Německo a jiné evropské země. Technologická funkčnost a dosavadní testy Spojených států jsou vysoce sporné.

Třístupňové antirakety systému, které jsou aktuálně k dispozici, nejsou vůbec schopné (na základě nutné minimální doby letu a minimální výšky letu zachytávaných raket) odrazit útoky zamířené na Německo nebo jiné evropské země.

Pravděpodobně je ale Německo masivně negativně postižené možným nasazením systému prostřednictvím částí trosek, vychýlených raket, elektromagnetických impulsů, zbytky zbraní hromadného ničení a jiných efektů. (…)


Zdroj: US-Raketenabwehr gefährdet deutsche Interessen – Bundesregierung muss endlich Position beziehen. 22.08.2008 ("Americká raketová obrana poškozuje německé zájmy – spolková vláda musí konečně vydat stanovisko"
– tisková zpráva parlamentní frakce německé strany Zelených „Bündnis 90/Die Grünen“)


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press