Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Srpen v regionech: Až 3 000 nových podpisů

2.9.2009 - Iniciativa Ne základnám

Během měsíce srpna pokračovala Iniciativa ve svých výjezdech do regionů. Aktivisté Ne základnám navštívili postupně řadu významných měst v Čechách a na Moravě. Za celou dobu nasbírali přibližně 3 000 nových podpisů
pod petici za referendum o plánované americké radarové základně. Podrobnější informace k jednotlivým zastávkám přinášíme níže.


Liberec, 10.-11.8.09
V rámci kampaně výjezdů do regionů navštívila dvojice pražských dobrovolníků město pod Ještědem. Po celé dva dny měli rozložen petiční stolek před obchodním centrem Forum a to vždy od 9:00 do šesti hodin večer. Akci podpořili i členové nově vznikající Liberecké skupiny Ne základnám. Petice za referendum slavila úspěch zejména v neděli 10. srpna, kdy byl zájem občanů vysoce nadprůměrný. Následující den proběhl rovněž zdárně, až na dopolední prudký déšť. Celkem se vybralo více jak 850 nových podpisů.

Teplice, 12.-13.8.09
Z Prahy posílení členové nově vzniklé teplické pobočky Ne základnám uspořádali na hlavním teplickém náměstí dvoudenní petiční akci na podporu referenda o americkém radaru. V úterý 12. srpna začali se sběrem podpisů krátce po 14 hodině, nesetkali se však s valným zájmem občanů. Následujícího dne se situace naštěstí obrátila k lepšímu. Petiční stolek byl v provozu už od 9. hodiny ranní, přičemž přilákal i zástupce Teplického deníku, který s třemi aktivisty udělal krátký rozhovor a nafotil jejich činnost. Několik kolemjdoucích také projevilo ochotu zapojit se do místní skupiny Iniciativy. Za oba dny se nakonec vybralo přes 450 nových podpisů.

Louny, 15.8.09
V pátek 15. srpna zavítala trojice členů Ne základnám (místních i z Prahy) na každoroční akci na náměstí v Lounech. Zde překvapivě narazila na Karla Schwarzenberga propagujícího svou stranu TOP 09. Exministr s aktivisty prohodil pár slov o referendu, které by údajně podpořil jen za „velmi přísných podmínek“. Tím ale setkání s politiky neskončila. Také exministr Gandalovič a šéf lounské ODS se mihli na scéně a oba udiveně okomentovali přítomnost petičního stolku Iniciativy. Pozoruhodný den pak završilo téměř 400 nových podpisů za referendum. 

Příbram, 18.8.09
V pondělí 18. srpna uspořádali členové místní pobočky Iniciativy akci v Příbrami, a to od 9:30 do 18:00 v Pražské ulici. Město samo se nachází velmi blízko plánovaného radaru, možná proto byl petiční stolek stále středem zájmu. Drobné problémy působil jen majitel obchodu, vedle kterého měli aktivisté svůj stánek. Přivolaní strážníci ale neshledali na jejich chování cokoli neoprávněného. Parný den v Příbrami tak vynesl celkem 475 nových podpisů.

Znojmo, 21.8.09
Ve čtvrtek 21. srpna zamířila dvojice členů Iniciativy do Znojma. Pro petiční stánek si vytipovala ulici, která spojuje obě velká náměstí v centru města. Zde však aktivisté narazili na mimořádně nepříjemné strážníky, kteří jim vyhrožovali zabavením stolku. Po jeho následném přemístění ale přišel vše urovnat jiný, naprosto korektní policista. Dále již akce probíhala zcela v poklidu, jen podpisů bylo sesbíráno pouze 120.

Holíč a Brno, 22.8.09
V pátek 22. srpna zavítala skupinka členů Ne základnám do Holíče na česko/slovenské pomezí. Zde se konala připomínková akce k výročí slovenského národního povstání. K mnoha různým stánkům tak přibyl také petiční stolek Iniciativy. Požadavek referenda podpořili i mnozí občané Slovenska. Celkově se tak nashromáždilo asi 150 nových podpisů. Kolem 17. hodiny se dva aktivisté ještě odebrali zpět do Brna, kde na více jak hodinu rozložili svůj stolek v podchodu u nádraží. Zde sesbírali téměř 50 dalších podpisů.

Brno, 23.8.09
V sobotu 23. srpna zorganizovala dvojice dobrovolníků Ne základnám malou akci v Brně na rohu Masarykovy ulice. Petiční stolek trval zhruba od 13:00 do 17 hodin, nesetkal se však s větším zájmem. Podařilo se tak vybrat pouze zhruba 100 nových podpisů. Atmosféra však byla pohodová, někteří občané navíc projevili ochotu Iniciativě pomoci.

Český Krumlov, 24.8.09
V neděli 24. srpna uspořádali členové Ne základnám (místní i pražští) petiční stolek v Českém Krumlově. Akce proběhla zhruba od 13 do 17 hodin poblíž spřízněného obchodu „Keramika u Konvalinků“. Aktivisté však museli čelit vysilujícímu vedru i relativně nízkému zájmu občanů. Přesto získali více jak 120 nových podpisů za referendum a to i od několika cizinců.

Pardubice, 27.8.09
Ve středu 27. srpna proběhla v Pardubicích u obchodního domu Baťa poslední akce Ne základnám v rámci letních výjezdů do regionů. Zúčastnili se jí pražští i ostravští členové Iniciativy. Jejich stánek byl v provozu nejprve od 10 do 13 hodin, a poté od 15:00 do 17:30. Za celý den nedošlo k žádným incidentům. Občané jevili o petici poměrně značný zájem, takže se nasbíralo přes 260 nových podpisů.

 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press