Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Jan Tamáš - demonstrace 13.2.2007 před Úřadem vlády

16.2.2007
Vážení přátelé,
jménem občanské iniciativy Ne základnám vás vítám na dnešní demonstraci zde před Úřadem vlády České republiky. Jsme rádi, že vám není lhostejný osud této Země a že jste přišli vyjádřit váš názor. Možná se ptáte, proč jsme tuto demonstraci nakonec svolali právě sem. V Praze jsou tři místa, která dnes nejvíc páchnou zradou – zradou našich národních zájmů, zradou obyvatel naší země. Je to ministerstvo zahraničí na Hradčanech. Ministerstvo obrany v Dejvicích. Ale největší dávka patolízalství vůči novému Velkému bratrovi, největší upocené slouhovství, největší pohrdání námi občany, největší ohrožení nás všech, největší zrada – to vše už dlouho kvasilo tady.

Vláda jako sbor má odpovědnost za to všechno už od roku 2002. Nejdřív jednala utajeně, skrytě. Letošního 20. ledna, okamžitě po svém jmenování, naše slabá vláda s pochybným mandátem okamžitě a ochotně zareagovala na bleskovou depeši ze Spojených států. Teď byla zveřejněna příslušná diplomatická nóta. Rázem je všechno jasné. Vláda, která pět let lhala a s naší republikou manipulovala tajně, teď manipuluje a lže naprosto otevřeně. Proti vůli většiny občanů. Proto jsme dnes právě tady.

Odmítáme tento výprodej České republiky za hubičku, kterou má dostat pan Topolánek a jeho společníci. Společně proti tomuto výprodeji bojujeme. Podporu nám vyjadřují občané a obyvatelé z celé republiky i ze zahraničí. Náš nenásilný boj povedeme společně dál.

Dnes chceme před sídlem české vlády říci dvě hlavní věci.

Zaprvé: vláda – a s ní většina politiků ohánějících se slovem demokracie - svým jednáním ukazuje, že pohrdá občany. Pohrdá lidem, který je podle ústavy zdrojem veškeré moci. Proto požadujeme a dál budeme požadovat referendum, proto organizujeme za referendum petici.
Nejde přitom jen o radarovou základnu, i když ta je sama o sobě velkou hrozbou. Jde o to, jak bude vůbec vypadat politika v naší zemi. Jestli bude dál založena na lžích.

Při lhaní občas někomu uletí slůvko. Jako středočeskému hejtmanovi Janu Bendlovi, který se už mezinárodně proslavil výrokem, že kořeny nacismu jsou v sociální demokracii. Nedávno zase v televizi Nova prohlásil, že ten radar tady musí být, protože jsme ho už Američanům slíbili. Kdo tady lže - Bendl nebo premiér Topolánek, který před týdnem v parlamentu tvrdil, že věc je ještě zcela otevřená?

Jde o to, jestli se politika u nás nestane pouhým výsměchem demokracii. Boj proti základně je současně bojem za demokracii v České republice.

Zadruhé: občané a obyvatelé naší země dokáží dobře posoudit, co je jádrem pudla bez ohledu na oblbující kampaň vlády a médií ve prospěch základny. Je stále zřejmější, že Írán Evropu neohrožuje a ani v budoucnu neohrozí. Je stále zřejmější, že radar v Česku a rakety v Polsku nemají sloužit obraně, ale přípravě budoucích útoků, přípravě války. Tuto válku připravují jestřábi kolem nynějšího prezidenta Spojených států pana Bushe. Bezprostředním cílem je íránská ropa, tak jako byla před čtyřmi lety cílem ropa v Iráku. Hlavním protivníkem v této válce by pak nebyl Írán, ale Rusko a především Čína, se kterou bojují USA o tenčící se světové zásoby neobnovitelných zdrojů. Evropa a zejména naše část Evropy by se stala místem, nad kterým by probíhaly raketové boje. Ty rakety by nesly jaderné nálože. Udělejme všechno pro to, aby k tomuhle scénáři nikdy nedošlo. Chraňme se ve vlastním zájmu. Nedovolme radar.

Nedovolme současné administrativě Spojených států, aby si u nás vykolíkovala pár čtverečních kilometrů území, na kterých si v budoucnu bude dělat, co bude chtít. Že to tak v Evropě dělá, na to existuje řada dokladů. Z Itálie, z Dánska – přesněji z dánského Grónska i odjinud. Nedovolme našim domácím patolízalům, aby šli těmto záměrům na ruku.

Je také čas začít hovořit o ekologii. Vláda a média nás zatím chlácholí nebo odbývají nesmysly. Místo raketového super-radaru, který chtějí mít v Brdech, nám předvádějí letecký radar NATO v Nepolisech u Chrudimi. Úplně jiný než ten plánovaný brdský. Co do rozměrů třikrát až pětkrát menší. Co do výkonu šedesátkrát slabší. Pracující v jiném kmitočtovém pásmu s jinými účinky na lidi a přírodu. Ukazují nám radar obsluhovaný českými vojáky, narozdíl od chystaného radaru USA, který by obsluhovali cizí vojáci a nad kterým bychom neměli žádnou kontrolu!

V České republice je dost lidí, kteří sloužili u letectva, raketových jednotek a na štábech, o radarech toho hodně vědí a mají osobní zkušenosti. Tito lidé nám píší, jak přísná opatření proti účinkům záření z radarů platila v armádě, aby se chránili lidé v jeho blízkosti. Ví se také, co natropil omylem zapnutý radar na americkém křižníku zakotveném nedaleko italské Neapole. Například na delší dobu vyřadil z provozu sítě mobilních telefonů. Nechtěné ozáření mělo určitě dopad i na zdraví obyvatel.

Plánovaný brdský radar má mít obrovský výkon. Umí ten výkon soustředit do úzkého paprsku, který dohlédne na tisíce kilometrů. Ten paprsek se může zaměřit prakticky libovolným směrem – třeba i omylem. Proto nemůžeme věřit ledabylému ujišťování o jeho neškodnosti. Proto žádáme posouzení zdravotních a ekologických účinků radaru podle českých zákonů, skutečně nezávislým českým orgánem. Případně také nezávislou mezinárodní institucí. Žádáme posouzení, které bude zveřejněno.

Problém je také v zásobování radaru elektřinou. Té bude třeba hodně. Krajští činitelé to viděli jednoduše: natáhneme tam vedení vysokého napětí a bude. Lidé se jim při debatě v Rakovníku vysmáli. V případě konfliktu – a pro ten případ ten radar má být stavěný - se dráty snadno přestřihnou nebo jinak zničí. Americká stana mluví o dieselelektrických agregátech. To znamená jednak zásoby paliva, jednak velký objekt. Ten bude citlivý na útok nebo sabotáž.

Vojáci, kteří s námi spolupracuj, nás upozorňují: Takový radar nesmí zůstat bez proudu ani v bojových podmínkách, kdy dovoz paliva do agregátů může být problém. Proto mívá v podzemí jaderný reaktor, podobný jako v atomových ponorkách. Spojené státy to popírají. Ale Česká republika nebude mít žádnou možnost kontroly. A současná americká administrativa není důvěryhodná, jak dokládá její lhaní při přípravě války v Iráku.

Víme, že se v Brdech nedávno prováděly hloubkové vrty. Za jakým účelem? Mít na českém území vojenský jaderný reaktor, který by nepodléhal českému jadernému dozoru? Děkujeme, nechceme.

Podporujeme místo toho požadavky, aby se Brdy staly národním parkem zpřístupněným všem obyvatelům. Lidé uvítali, když se po roce 1990 začal vstup do vojenského prostoru uvolňovat. Vědí dobře, že velkou dělostřeleckou střelnici uprostřed země česká armáda už nepotřebuje. Máme na naši zemi právo. Máme právo na Brdy bez plotů, bez ostnatého drátu, bez radaru.


Dovolte mi na závěr shrnout to nejpodstatnější.

Kdo prosazuje radar, ničí demokracii v naší zemi. Být proti radaru znamená bránit demokracii. Dál požadujeme referendum, sbíráme podpisy pod petici. Děkujeme všem, kdo pomáhají. Budeme si dál a účinněji pomáhat navzájem. Společně máme šanci.

Radar nebude sloužit obraně. Jediný logický závěr zní: sloužil by přípravě velké války. Šlo by pak nutně o válku mezi Spojenými státy na jedné straně a Ruskem a Čínou na druhé. Tato válka by se odehrála v Evropě, nad našim hlavami. Ke slovu by k ní zřejmě přišly jaderné zbraně. Nelze připustit, aby se věci ubíraly tímto směrem.

Požadujeme pečlivé a veřejné posouzení zdravotních a ekologických dopadů radaru důvěryhodnými a kompetentními institucemi.

Zdravíme všechny přátele v zahraničí, kteří se jako my staví proti cizím vojenským základnám. V pátek vyjádříme toto své stanovisko v 11 hodin před italským velvyslanectvím. Přijďte všichni, pozvěte další. V sobotu pak vystoupíme jménem iniciativy Ne základnám na demonstraci proti rozšíření americké základny v italské Vicenze, kde se očekávají desetitisíce lidí. Dále pořádáme 22.února od 14 hodin konferenci v městské knihovně na téma odzbrojování a vojenské základny. A 17.března pak proběhne několik akcí u příležitosti 4. výročí zahájení války v Iráku. Blíže o těchto akcích ještě promluví mí následníci.

Ještě jednou díky že jste tady a přijďte na další chystané akce. Jedině když v našem tlaku vydržíme máme naději na úspěch!

Praha 13.2., před Úřadem vlády


Fotky z demonstrace >>

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press