Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Vyhráváme! Občanský protest má smysl

18.9.2009 - Iniciativa Ne základnám

Obamova administrativa prohlásila 17. září 2009, že přehodnotila systém protiraketové obrany a ruší či pozastavuje plán vybudovat v Česku plánovaný radar. Smlouvy sice dosud nebyly českou sněmovnou zamítnuty, a tudíž bychom měli zůstávat ostražití, přesto je to nadmíru dobrá zpráva.

"Skutečnost, že ani český ani polský parlament neratifikovaly smlouvy o raketové obraně, měla pro další postup Obamovy administrativy také význam," citovala média americké analytiky. My dodáváme, že skutečnost, že výrazná většina občanů po tři roky trvale odmítala plány na vybudování radaru a vzniklo zde silné hnutí, které proti nim aktivně vystupovalo, je jedním z hlavních důvodů, proč smlouvy v České republice nebyly ratifikovány. 

Boj proti radaru byl vždy i bojem za demokracii, za právo rozhodnout v referendu o zásadních otázkách směřování země. Přes všechny potíže, arogantní a ignorantské chování mnohých politiků se ukazuje, že v tomto boji jsme zaznamenali jedno veliké vítězství. To je věc, kterou bychom si měli uvědomit a kterou bychom si měli pamatovat, ať už se situace dál bude vyvíjet jakkoli.

Mělo smysl podepisovat petici, mělo smysl demonstrovat, mělo smysl ptát se a tlačit na poslance. Občanský protest má smysl.

Iniciativa Ne základnám prozatím nekončí. Pokračuje dál obohacená o tuto zkušenost. Samotný projekt americké protiraketové obrany také nekončí, mluví se o alternativách k českému radaru a polským raktetám. Ale to, že jsme v rámci hnutí proti radaru - společně se všemi, kteří se během tří let podíleli na nejrůznějších protiradarových aktivitách - ukázali, že máme sílu věci změnit, je ta skutečně dobrá zpráva.

Ne radaru, ne raketám, ano referendu, ano demokracii.

Iniciativa Ne základnám
« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press