Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Žádné rakety USA ani velitelství kosmických válek na území ČR !

20.10.2009

Vláda premiéra Fischera nemá vůbec žádný mandát k jednání 

Koncem října navštíví  Českou republiku viceprezident Spojených států Joseph Biden. Místo superradaru v Brdech přijde zřejmě s ještě horší nabídkou. Jde o rozmístění nové generace nejmodernějších raket, které mohou být stejně útočné jako obranné, a o umístění regionálního velitelství takzvané protiraketové obrany Evropy, které by ve skutečnosti mělo být velitelstvím příštích kosmických válek.

Jde opět – přes různé zastírací manévry v médiích – o jednostranný projekt USA, který má být vnucen nepříliš ochotné Evropě. Česká republika a Polsko mají opět sehrát úlohu trojského koně, který Evropu rozštěpí a oslabí.

Je to projekt, který ohrozí Česko a Evropu ještě víc než radar v Brdech a původně plánované antirakety v Polsku. Protože nové rakety na českém území mají být mobilní a operovat rozptýleně, v případě skutečného konfliktu vyvolají místo bodového útoku na radar plošný útok. Bezpečnostní situace Česka se tedy dál zhorší.

Spojené  státy zdůvodňují nový projekt – stejně jako předchozí – údajnou hrozbou Íránu. Toto tvrzení  je zřejmý podvod. Objektivní srovnání raketové  výzbroje, jaderného potenciálu, vojenských výdajů a hospodářské výkonnosti zveřejňované uznávanými mezinárodními agenturami ukazují, že Írán je a zůstane vojensky nepoměrně slabší, než jeho sousedé vlastnící jaderné zbraně – Izrael, Pákistán, Indie, o Rusku, Spojených státech a dalších západních zemích nemluvě. Posilování raketových vojsk Íránu a jeho případné snahy o získání jaderné zbraně jsou reakcí na neustálé hrozby vojenského útoku Spojených států a Izraele na Írán. Pominou-li tyto hrozby, bude možné řešit situaci i bez masivní militarizace Evropy..

Evropa ani Česko nemá důvod vidět v Íránu – stejně jako v Rusku – nepřítele. Problémy dodávek ropy a plynu lze uspokojivě řešit jedině jednáním a vytvářením solidních, rovnoprávných obchodních vztahů. A také postupným snižováním závislosti našich ekonomik na neobnovitelných zdrojích energie. Jakékoli pokusy řešit globální energetické problémy útokem Západu na země, v nichž se nacházejí tenčící se zdroje zejména ropy a plynu, může vyústit jedině v globální konflikt, v němž budou všichni těžce postiženi a nic se nevyřeší.

Současná  česká vláda premiéra Jana Fischera nemá žádný  mandát k jednání o návrzích o novém raketoradarovém zbrojení, s nimiž podle všeho přijde viceprezident Biden. Přesto neustále a bez ohledu na různá dementi přicházejí i z oficiálních zdrojů USA zprávy, že nějaká jednání s představiteli České republiky v této věci probíhají. Vzniká otázka, zdali má premiér Fischer dostatečnou kontrolu nad činností ministerstev obrany a zahraničí. Vzniká otázka, co vlastně za zády parlamentu a občanů České republiky dělají např. ministr obrany Martin Barták nebo náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

Občanská  iniciativa Ne základnám považuje za nutné poukázat ještě  před návštěvou viceprezidenta Bidena na tyto znepokojivé skutečnosti. Tak, jak se česká veřejnost a občanská společnost dokázala postavit ve své většině proti radaru v Brdech, musí se dnes ve vlastním zájmu stejně energicky postavit proti novým hrozbám závodů ve zbrojení a destabilizaci křehké světové rovnováhy sil. Řekněme jasně viceprezidentovi Bidenovi, že na půdě České republiky nechceme žádné nové rakety USA ani velitelství kosmických válek. Řekněme jasně premiéru Fischerovi, že od občanů a parlamentu nemá žádný mandát k jednání o tomto projektu a že takové jednání by bylo hrubým útokem na demokracii. 

Občanská iniciativa Ne základnám

Mluvčí: Jana Glivická a Jan Májíček

Praha 19.10.2009


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press