Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Greenpeace odsuzuje jednostranné kroky směřující k jadernému zbrojení

20.2.2007 - Greenpeace
Rusko oznámilo, že zvažuje odstoupení od smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu z roku 1987. Velitel ruských raketových vojsk Solovcov 19. února prohlásil, že pokud Polsko a Česká republika poskytnou území pro americký protiraketový systém, nebude pro Rusko těžké obnovit výrobu raket středního doletu.

Toto vyjádření směřuje k likvidaci dalšího mezinárodněprávního dokumentu. Znamená první krok na cestě k vytažení všech stavidel bránících nekontrolovanému jadernému zbrojení. Je hrozbou uplatňovanou zejména vůči Evropské unii - americké území totiž nemůže být napadeno raketami středního doletu umístěnými v Eurasii.

Greenpeace důsledně odmítá všechny jednostranné kroky ohrožující platné mezinárodní právo. Za jedinou cestu k lepší budoucnosti považuje naplnění smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) – tedy všeobecné jaderné odzbrojení. Jako vždy a všude v neblahé minulosti, také nyní však sledujeme, že se příznivci silových řešení na všech stranách svými kroky navzájem posilují a spolupracují tak na zvyšování mezinárodního napětí.

Jsme si vědomi skutečnosti, že USA v dané věci učinily první krok špatným směrem. Jednostranně odstoupily od smlouvy o protiraketové obraně (ABM). Plány na rozmisťování zbraní ve vesmíru mohou zlikvidovat smlouvu o využívání kosmického prostoru z a jejich přístup k dodávkám jaderné technologie ohrožuje i smlouvu o nešíření jaderných zbraní (NPT) v samotných jejích základech; nicméně ruská odpověď situaci v Evropě rozhodně nezlepší. Čeští a polští politici prosazující v rozporu s většinovými postoji svých občanů výstavbu americké protiraketové základny totiž získali možnost ohánět se heslem „Nebudeme ustupovat Rusku“. To se opět stane vodou na mlýn moskevským jestřábům prosazujícím větší „obranné“ výdaje, a tak dále, a tak dále.

Od skončení studené války jsme dosud nestáli tak blízko bludnému kruhu závodů v jaderném zbrojení. Greenpeace proto vyzývá politiky, aby přestali zatahovat Českou republiku do této hry a znovu zvážili svůj přístup k bezpečnostním rizikům, před nimiž žádný raketový systém nechrání.« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press