Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

POZVÁNKA NA KONFERENCI

22.2.2010 - Iniciativa Ne základnám

 


Iniciativa Ne základnám

pořádá ve spolupráci s Masarykovou demokratickou akademií,  Ekumenickou akademií, Hnutím za přímou demokracii, Vojáci proti válce, o.s., Mladými sociálními demokraty, Mladými zelenými, Společností pro evropský dialog a dalších
 

konferenci

Na téma:
,,Evropa jako cíl?"
S podtitulem: Jak a proč bránit Evropu.
Termín konání: 4.3.2010 od 16.00 do 20.hodin.
Místo konání: Poslanecká sněmovna ČR, Sněmovní ulice č.1, Praha 1, sál 205
 ( nutné sebou občanské průkazy )

 Fischerova vláda začala jednat s USA o novém zapojení České republiky do raketového systému, aniž by byla jasná shoda na tom, zda a proč se máme do takového projektu zapojit.

Stejné záměry jsou prosazovány v Rumunsku, Bulharsku, Moldávii a Polsku. Jedná se o bilaterální dohody zájmů USA, bez bližší konzultace s dalšími evropskými státy.

V rámci Evropy a v dalších oblastech světa, má být rozmísťován systém AEGIS. Součástí tohoto systému jsou nejmodernější rakety typu SM-3, schopné zasáhnout i družice na nižší orbitě Země.
Tyto rakety jsou nasazovány na lodích ve Středomoří, usiluje se o jejich umístění v Černém moři. Námořní verze raket SM-3 bude doplněna možností odpalovat je ze země. Je rozmisťován systém PATRIOT, který bude dodán například Polsku .

Raketový projekt je formálně prosazován do nové Strategické koncepce NATO, která se bude schvalovat v Lisabonu na konci roku 2010.

Chceme znát odpovědi na otázky a to před zahájením jednání o prosazování tohoto projektu, jaké jsou hrozby pro Evropu a Českou republiku. Proti komu a čemu se máme bránit? Konference by měla vyprovokovat debatu k těmto otázkám.

Program konference je proto rozdělen do dvou panelů:
- vojenské aspekty budovaných systémů protiraketové obrany
- zahraniční politika Evropy v souvislosti s aspekty bezpečnostními,
politickými a ekonomickými

Cílem konference je vtáhnout do debaty celé politické spektrum i veřejnost. Jedině v debatě je možné ukázat různé pohledy a řešení aktuálních i budoucích výzev, kterým Evropa a Česká republika budou čelit.


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press