Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

HIT-TO-KILL Dokumentární film

14.4.2010 - Michal Vítěz

Španělsko, 2009, 65 min

Režie: Tjaša Kancler
Interview s: Katarzyna Puzon, Roman Kuźniar, Andrew Zebrowski, Ellisiv Ronglien, Filip Ilkowsky, Jerzy Wroniszewski, Jana Glivická, Jan Májíček, Erazim Kohák, Miroslav Hroch, Radim Válečník, Josef Hála, Roman Janouch, Marina Gržinić, Santiago López Petit

Dne 20. ledna 2007, Spojené státy formálně požádaly Polsko a Českou republiku o zahájení jednání ohledně zapojení do systému protiraketové obrany USA, s cílem umístit v ČR naváděcí radar a v Polsku antirakety, proti údajné hrozbě raket středního a dlouhého doletu z Blízkého východu. Přes trvalý odpor drtivé většiny obyvatel obou zmiňovaných středoevropských států, podepsaly jejich vlády v létě 2008 s vládou USA Dohodu o protiraketové obraně a fakticky tak akceptovaly požadavek USA. K následnému schválení národními parlamenty nedošlo ze dvou příčin. Za prvé díky občanskému odporu v České republice s rozhodným podílem  Iniciativy Ne Základnám a v Polsku Iniciativou Stop Válce, který navzdory jednostranné provládní mediální kampani poukazovala na rizika a nevýhodnost tohoto záměru a v ČR způsobil, že v parlamentu nebyla jistota dostatečného počtu proradarových hlasů. Za druhé proto, že po volbách v lednu 2010 nový americký prezident tento projekt pozastavil. Opravdu na trvalo?

Dokument slovinské režisérky mapuje období od léta 2008 do 17. září 2009, kdy prezident Obama projekt evropské protiraketové obrany pozastavil. Základem filmu jsou výpovědi lidí, jichž se projekt dotýká jednak přímo: starostů a obyvatel z obcí nacházejících se v místech uvažovaného umístění radaru a raket a jednak občanů Polské i České republiky, kteří proti výstavbě vystupují a z různých pohledů (občanský, strategický, filozofický, historický, ekonomický, novinářský) argumentují a zdůvodňují nesmyslnost tohoto záměru. Záměrem autorky, jejíž dokument vznikl v rámci širšího projektu, je umožnit konfrontaci s mainstreamovými médii, která ve velkém formují naši realitu a v širším záběru se zamyslet nad pojmy bezpečnost, globální převaha, propaganda, demokracie a odpor.

Film i informace o projektu naleznete na http://www.hit-to-kill.net


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press