Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Ministr Martin Barták musí odejít

22.4.2010 - Iniciativa Ne základnám

Iniciativa Ne základnám protestuje proti výrokům ministra obrany Martina Bartáka, že ČR je proti stahování amerických jaderných zbraní z Evropy. „Myslíme si, že odstrašující část arzenálu plní svůj účel,“ dodal Barták.V roce 2010 lze velmi slušněpochybovat o tom, koho tento arzenál odstrašuje. Jedinou výjimkouby snad mohli být obyvatelé měst a vesnic ležících vedlezákladen, na kterých jsou tyto atomové zbraně uskladněny. Ve výrocích ministra Bartáka na nás dýchla atmosféra studenéválky. Pan ministr je zřejmě také „mimo obraz“. Nová americká jaderná koncepce se vzdala preventivního úderu a navícbyla před několika dny podepsána v Praze nová smlouva START oomezení počtu jaderných zbraní. Ty, které zůstávají v Evropě, jsou tak reliktem minulosti, na kterou se pan ministr Martin Bartákodvolává. Svými výroky prokazuje nekompetentnost. Existuje snadb usnesení vlády, které by to ministra Martina Bartáka k podobným výrokům opravňovalo? O samotnou vládu Jana Fischera nejde. Důležité však je, co po ní zbude. Pokud by to měla být pozice České republiky hájící názory 20 či 25 let staré, byl by to smutný obrázek.


„Jsme názoru, že pojem odzbrojení, snížení mezinárodního napětí je nutné realizovat novou, realistickou a účinnou formou, kterou vidíme v likvidaci cizích vojenských základen, které nemají v Evropě opodstatnění. Vyzýváme k odvolání ministra Martina Bratáka s vědomím, že tato vláda by měla za 2 měsíce skončit a upozorňujeme na fakt, že by se její působení mohlo díky nejasným výsledkům voleb prodloužit,“ řekl mluvčí Iniciativy Ne základnám Jan Májíček.

  Pokládáme za nepřijatelné, aby v budoucnu takovýto ministr, který svá vyjádření nemůže opřít o příslušný mandát, usiloval o účast v jakékoli další vládě. Jsme znepokojeni možností, že by bez příslušného mandátu a souhlasu parlamentu mohlo dojít k uzavření závazků, které by vedly k umístěním nových nejaderných zbraní či zbraňových systémů na našem území.

/ /

/Iniciativa Ne základnám vznikla v červenci 2006 a v současné
době ji podporuje na šest desítek organizací. Cílem iniciativy je
nenásilnou formou bojovat proti umístění základny systému
Národní raketové obrany Spojených států na území ČR.
Iniciativa průběžně publikuje informace týkající se tohoto
tématu na webových stránkách www.NeZakladnam.cz./

Tiskový mluvčí:

Jan Májíček, tel. 604 357 215, email: jan.majicek@gmail.com

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press