Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

On-line s Petrem Uhlem

Narozen 1941 v Praze, absolvoval strojní fakultu ČVUT, bezpartijní. Za nenásilnou činnost proti normalizaci v Hnutí revoluční mládeže odsouzen pro podvracení republiky a čtyři roky (1969-197311) vězněn. Spoluzakladatel Charty 77 (1976) a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (1978). Za to vězněn pět let (1979 - 1984). Kromě Charty 77 a VONS působil v Čs.– polské solidaritě a v Memorialu (čs. pobočka sovětského nezávislého sdružení), dále jako vydavatel Informací o Chartě 77 a redaktor Východoevropské informační agnetury (1988-1989). V letech 1990-1992 poslancem Federálního shromáždění za Občanské fórum a generálním ředitelem ČTK. V letech 1998-2001 zmocněncem české vlády pro lidská práva. Od roku 1996 komentátorem deníku Právo. V letech 2003-2009 členem rady České televize, 2003-2007 členem Strany zelených. Působil jako expert pro lidská práva v OSN (Ženeva 1991-2001) a v EU (Vídeň 2004-2007). Od roku 2008 je členem odborné komise ČSSD pro pro romské záležitosti. Nyní pracuje jako novinář v deníku Právo.

Prosíme účastníky chatu, aby se podepisovali plnými jmény a přispěli tak ke kultivované a otevřené diskusi.


položených otázek: 21
Položené dotazy
OTÁZKA | Jiří Bušek
Pane Uhle,nesmírně si Vás vážím,jste velmi statečný člověk a chtěl bych Vám poděkovat za všecko co pro tuto zemi děláte.Chtěl bych se Vás zeptat, koho budete volit v podzimních volbách do senátu?Děkuji.
ODPOVĚD | 16:09
Pane Bušku, budu volit ČSSD. S těžkým srdcem - třeba kvůli nedávné kampani v Praze 5, kvůli Milanu Urbanovi a dalším propagátorům růstu Hospodářského růstu. Soc. dem. jsou pro přijatelnější než čeští zelení a komunisti.
OTÁZKA | Otazkar
Byl jste clenem Obcanskeho hnuti (OH) a v kterych letech?
ODPOVĚD | 16:14
Byl jsem nejprve členem poslaneckého klubu (ve FS) Občanského hnutí, od jeho vzniku, aniž jsem byl členem OH. Až po několika měsících jsem přijal nabídku OH Praha 4 (na Praze 2 mě nechtěli) a vstoupil jsem tedy tam. Vystoupil jsem v červnu 1992, po volbách, v nichž jsem už nekandidoval.
OTÁZKA | Otazkar
Nevite co dnes dela ten co udal cleny HRMu - Josef Čechal?
ODPOVĚD | 16:16
Ne, nevím ani, zda žije. Byl ročník cca 1928.
OTÁZKA | Soňa Holmanová
Vstoupíte do Demokratické strany zelených? Nabídl Vám to někdo?
ODPOVĚD | 16:18
Ne. Nabídli mi to při jejím vzniku. Tehdy jsem ji považoval za alternativu ke SZ, dnes ale - myslím - prakticky neexistuje.
OTÁZKA | Soňa Holmanová
Kolik máte dětí a jak se veřejně aktivizují?
ODPOVĚD | 16:23
Děti mám čtyři, vnoučata také čtyři, páté je na cestě.
Syn Pavel Uhl je 35letý advokát v Praze a politiolog všude. Dcera Saša Uhlová (33) je romistka (romský jazyk a kultura) a je radaktorkou Deníku Referendum. Syn Michal Uhl (25 let) je sociolog se zaměřením na gender, pracuje v průzkumu veřejného míénění. Je členem SZ a za ně zastupitelem MČ Praha 2. Syn Václav Langer (24 let) studuje ČVUT, elektrotechniku.
OTÁZKA | Kolařík
Myslíte,že svoboda slova v našem tisku odpovídá zájmům vlastnictví tohoto tisku ? Zkuste na příkladech,ale ze současnosti.
ODPOVĚD | 16:31
Myslím, pane Kolaříku, že svoboda slova je v ČR přece jen širší, než by to odpovídalo představám majitelů médií. Když jsem se před 15 lety zajímal o redaktorské místo v denících Vltava -Labe, chtěli po mně slyšet, že nebudu psát o německo-českých vztazích, protože jsem v očích české veřejnost příliš progermánský, a pasovští majitelé nepotřenují být kritizovámni, že si tam nasadili Uhla, aby jim pomáhal prosazovat němectví. Někdy je to tedy neopak. Z mé práce pro ně sešlo ale z jiných důvodů. Většina dnešní ieologické přiblblosti není podnícena majiteli, ale přesvědčením (spíše mladých) lidí, kteří tam píšou či mluví, že správné a krásné je být antikomunistický a pravicový.
OTÁZKA | Martin Šaffek
Dobrý den,
před rokem 1989 jste se hlásil k trockismu, tedy autentickému marxismu, jak je definován v opozici proti jeho degeneraci v totalitním stalinistickém režimu. Za své přesvědčení jste byl dokonce vězněn. Jaké byly Vaše důvody, že jste tento světonázor opustil?
ODPOVĚD | 16:45
Nehlásil jsem se přímo k trockismu, ale k revolučnímu marxismu, i když mnozí lidé ze stejného hnutí jako já se hlásali k trockismu. Členem Čtvrté internaciály jsem byl až od roku 1984, vystoupil jsem v roce 1992, když mi moji pařížští soudruzi přesvědčovali, že už nejsem marxista. Namítl jsem, že jsem marxistou zůstal (a to jistě trvá až do dneška), ale už nejsem marxistou revolučním. Ztratil jsem, postupně, již od roku 1969 do roku 1989, víru ve světovou revoluci a v úspěch jejích tří front - antikapitalistické revoluce, národněosbozovacího boje a revoluce proti byrokratické diktatuře staliniského typu.
OTÁZKA | Pavel Proudil
Rád bych se zeptal, proč jste tolik psal proti zeleným, když díky nim byl radar pozdržen až do doby, než rozhodl Obama? Zelení přistoupili k radaru zodpovědně a dokázali možná víc svým diplomatickým jednáním, než iniciativy proti radaru dogmatickými výkřiky. Proč jste je v tom nepodpořil?
ODPOVĚD | 16:51
Pro evropské zelené byl postoj Bursíka samého i Lišky k radaru nepřijatelný, nepodporují takové vyzbrojování, ani částečně nebo podmíněně. A já jsem zůstal evropský zelený (orientace Claudia Rothová nebo Daniel Cohn-Bendit, ne, probůh, Joška Fischer). Ale moje hlavní potíž byla v účasti SZ v asociální vládě panské koalice a ještě více v nedemokratickéch postupech SZ, ve straně i v parlamentu - přeběhlictví.
OTÁZKA | Kamil Volek
Zajimal jste se jako vladni zmocnenec pro lids. prava take o to, jak komuniste a anarchiste, extrem. ekologove, extr. ochranci zvirat v CR porusuji lidska prava?
ODPOVĚD | 16:58
Komunisté, anarchisté, ale ani fašisti či neoliberálové nemohou lidská práva porušovat, mohou páchat jen zločiny, a o to jsem se jako zmocněnec pro LP zajímat ani nesměl, to je všude věcí policie a soudů. LP může poreušovat jen stát (veřejná moc), na tom je ochrana LP založena. Porušuje je různě, někde genocidou, jinde prezekucemi, pak zase diskriminací a v Evropě nejčastěji nedstatečnou prevencí a nedbalým trestáním zločinů či přestupků. Matka, která bije své dítě neporušuje LP. Tato práva porušuje stát tím, že meposkytl té matce informace, proč se děti nemají mlátit a pak že se nesnaží její agresivitu nějak zmírnit, či přímo tu ženu potrestat..
OTÁZKA | Kamil Volek
Vite o tom, ze v sametove revoluci 89 o Vas napsali tzv. temne sily o Vas a exprezidentovi V. Havlovi basen - videl jsem ji v jednom malem ceskem meste - vyvesenou...
ODPOVĚD | 16:59
Nevím, a nezajímalo mě to ani tehdy, natož dnes.
OTÁZKA | Libuše Pojerová
Dobrý den, pane Uhle, mohl byste mi, prosím, nastínit svůj názor na budoucí roli KSČM na naší politické scéně? Zajímalo by mě, zda máte pocit, že se KSČM přece jen vyvíjí a někam posunuje. Např. v otázce protiradarové a protiraketové je jedinou parlamentní stranou, která stojí jednoznačně proti. Děkuji a srdečně Vás zdravím.
ODPOVĚD | 17:04
KSČM má mnoho dobrých stránek a jistě se v lecčems i vyvíjí - z mého pohledu - k lepšímu. Pro mnohé další její postoje (autoritářství, tradiční nacionalismus, konzumerství, protievropanství atd.) je mi ale vzdálenější než ČSSD. Nikdy jsem nevystupoval paušálně proti KSČM a rozhodně se stavím proti antikomunismu. Komunistům vyčítám, že jsou málo komunističtí. Založí-li Ondřej Slačálek Antiantikomunistickou ligu, podpořím ji.
OTÁZKA | Aleš Vávra
Je pravda, že jste byl vězněn v cele bez okna za komunismu? A je pravda, že Vám v komunismu ve vězení byl odebrán i zákon o výkonu trestu ? Mimo vězení, kolik jste měl osmačtyřicítek, zajištění, zadržení, přestupků - z pol. důvodů?
ODPOVĚD | 17:21
Bez okna ne, jen asi třikrát, celkem 3 týdny, v díře (korekci). Zákon o VT OS jsem nemohl většinou mít stále u sebe, jen k nahlédnutí, třeba na hodinu. Osmačtyřícítek jsem měl asi 10, dvě trestní stíhání se "raealizovala" 4 a pak 5 lety věznění, dvakrát (1972 a 1982) jsem byl vždy pár týdnů ve vězení stíhán pro "přípravu teroru", bylo to zcela vymyšleno, zkoušeli prodloužení mého věznění, ale obé pak zastavili. Přestupkové řízení za Několik vět a trestní stíhání z 19. 11. 89 bylo zastaveno.
OTÁZKA | Aleš Vávra
Zajímá mne otázka rehabilitací obětí či odbojářů - pol. vězŇŮ BOLševického režimu v ČR (ČSSR, ČSR...). Jak u Vás osobně probíhaly rehabilitace soudní, mimosoudní, zda Vám vrátil stát věci zabavené při domovní prohlídce atd. A zda jste dostal i fin. odškodnění atd. A omluvil se Vám někdo nebo Vás odškodnil z vlastní iniciativy a nad rámec zákona, zákonů?
ODPOVĚD | 17:29
Odpověď by byla dlouhá. Za 9 let (a jeden týden) jsem byl rehabiltován soudně i občansky. Věci zabavené při domnovních prohlídkách (bylo jich asi sedm) mi vracela částečně a průběžně už StB, o jeden vlastní rukopis a další písemnosti jsem nenávratně přišel, nic cenného (finančně) si nenechali, něco mi vrátili po revoluci. K mimosoudní rehabilitaci nebyl u mne důvod, až na zvýšení starobního důchodu, který mám teď kvůli tomu slušný. Další jednorázové částky (asi třikrát) jsem v 90. letešch taky dostal. Za KSČ se m i omluvila (dokonce mně osobně) z tribüny FS komunistická poslankyně Gabriela Rothmayerová z Bratislavy, i když ona za nic nemohla.
OTÁZKA | Miluše Lamová
Co si myslíte o současné KSČM?
ODPOVĚD | 17:31
Paní Lamová, už jsem to napsal do odpovědi paní Libuši Pojerové
OTÁZKA | Miluše Lamová
Jaký máte vztah k českému anachismu a českým anarchistům - oboje myslím v současnosti.
ODPOVĚD | 17:35
Moc je neznám. Před listopadovou revolucí jsme - Charta 77 a VONS - spolupracovali s lidmi z pozdější ČSAF. V minulosti - v 60 .letech jsem byl k francouzským a a švýcarským anarchistům dost kritický, co chcete po marxistovi? Kníže Krapotkin mi byl sympatičtější než Bakunin.-
OTÁZKA | Jarmil Bulík
Dobrý den, čím kancelář protiraketového systému ohrožuje ČR, jestli ji ohrožuje? Bude v ní schovaná americká obrněná divize?
ODPOVĚD | 17:37
Kancelář by ohrožovala bezpečnost ČR a Evropy svým postojem ke světu, míru a tak, i bez ohledu na to, zda v ní bude "schovaná" nějaká divize. Jde o konfrontační přístup ke světové bezpečnosti.
OTÁZKA | Szirmai
Co může - zejména pro ty, kteří "nejsou" - přinést nové angažmá pana Jocha? To by mne opravdu zajímalo, předem děkuji za odpověď.
ODPOVĚD | 17:40
To uvidíme. Minimálně to přináší ostudu vládě, v zemi i v Evropě. A spíše kvůli jeho nekompetenci (neznalostem) než kvůli jeho nedemokratickým postojům..
OTÁZKA | Jaroslava Richterová
1) Věříte ještě, že Češi si ve volbách zvolí podle svého zdravého rozumu? Že procitnout z omámení drahou mediální kampaní?
2) Co vy na plánované Centrum raketového systému USA v Česku?
ODPOVĚD | 17:48
1) Nevěřím už v procitnutí. Věřím ale v posun, pokrok v postojích. (Pokrok si nedám vzít!) S toto vládou nelze jinak, než být k ní stálke kritičtější.
2) Je to jen mírnější odvar bushovsko-vondrovského agresívní postoje. Potřebujeme multilaterální dohpody, ne převálvovávání zbytku světa zbraněmi.
OTÁZKA | Roman Pojkar
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co je v dnešní době podle Vás nevějvětší celosvětovou hrozbou.
ODPOVĚD | 17:51
Stále, jako před dvaceti či třiceti lety, myslím, že je jí vojensko-ekonomický (dnes globalizační) komplex emanující z USA. Dříve se tomu říkalo americký imperialismus. V ČR a ve východní Evropě je tím největším nebezepčím antikomunismus.
OTÁZKA | Petr Rychlý
Dobrý den,
rád bych se zeptal, jaké jsou Vaše důvody proti výstavbě protiraketového centra v ČR? Děkuji
ODPOVĚD | 17:54
Pane Rychlý, důvod jsem právě stručně popsal Jarce Richtrové:
Ptala se: Co vy na plánované Centrum raketového systému USA v Česku?
Píšu: Je to jen mírnější odvar bushovsko-vondrovského agresívního postoje. Potřebujeme multilaterální dohody, ne převálcovávání zbytku světa zbraněmi.
OTÁZKA | Vít Krchňavý
Dobrý den, podporoval jsem mírovou politiku nositele Nobelovy ceny Baracka Obamy a teď s překvapením zjišťuji, že Obama už není označován za nositele míru, ale válečného štváče. Kdo je teď tedy ten správný mírový politik?
ODPOVĚD | 17:56
Já jsem si, na rozdíl od Vás, zachnoval jisté iluze o něm. Srovnejte ho, když už ne s Bushem či Raeganem, pak tedy s Clintonom nebo Cartrem. Stále je o několik koňských délek před nimi.
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press