Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Otevřený dopis pozvaným hostům do pořadu Otázky Václava Moravce (4.3.)

2.3.2007 - NE základnám
Vážený pane,

obracíme se na Vás v záležitosti chystaného diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce připravovaného na tuto neděli 4. března s tématem protiraketové vojenské základny USA na našem území.

Jak jistě víte, byla to právě občanská iniciativa Ne základnám, díky níž v srpnu loňského roku vešlo toto téma do obecného povědomí a začala se na ně vést veřejná diskuze. Díky demonstracím, konferencím a protestním akcím v různých místech České republiky je dnes iniciativa Ne základnám hlasem těch, kdo si vybudování základny USA systému protiraketové obrany na našem území nepřejí. Nemusím snad dodávat, že těchto lidí je většina, že tedy iniciativa reprezentuje názor většiny občanů.

Bohužel však Česká televize je názoru, že v diskuzi o základnách nemá občanská iniciativa Ne základnám místo a do panelu připravovaného nedělního pořadu tedy žádného zástupce iniciativy nepozvala. Zastává názor, že je pouze věcí politiků vést diskuzi na toto téma. Hlas občanů je České televizi zdá se lhostejný.

Naši žádost o schůzku Česká televize již od pátku minulého týdne ignoruje, odmítá s námi mluvit jak generální ředitel Jiří Janeček, tak ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal.

Věříme, že si jako člen strany hájící demokratické principy uvědomujete, jak stále křehká je naše demokracie a že cítíte stejně jako my potřebu se ohradit proti jakýmkoli snahám demokracii omezovat či dokonce usilovat o to, aby diskuze o celospolečenském tématu byla vedena pouze v kruzích politických špiček. Jak jistě uznáte, takto nevypadá opravdová demokracie. Tak vypadalo politické rozhodování před listopadem 1989, dnes by však tento způsob již neměl mít v naší společnosti místo.

Pokud tedy opravdu věříte v demokracii, vyzýváme Vás, abyste se na důkaz protestu proti nedemokratické koncepci chystaného pořadu diskuze nezúčastnil nebo se zúčastnil, ale pouze za předpokladu, že v panelu bude i zástupce iniciativy Ne základnám.

Pokud budete cítit potřebu prodiskutovat podrobnosti tohoto požadavku, jsme Vám k dispozici na telefonním čísle 776 785 839.

Za iniciativu Ne základnám


Ing. Jan Tamáš
mluvčí

..........

Na otevřený dopis odpověděl pouze jediný z oslovených hostů pozvaných do pořadu "Otázky Václava Moravce" JUDr.Vojtěch Filip. Mlčení ostatních hostů za ČSSD, ODS a SZ vypovídá samo o sobě. Zde uvádíme onu zmiňovanou odpověď:

Vážený pane.
Děkuji za Váš otevřený dopis určený hostům pozvaných do pořadu "Otázky Václava Moravce". KSČM plně podporuje občanskou iniciativu "Ne základnám",obávám se však, že bojkot tohoto pořadu, nehledě k opožděnosti Vašeho návrhu by přinesl jednostranný pohled na daný problém a jeho celkové zkreslení. Toto by neprospělo ani Vaší iniciativě, ani našemu postoji k dané problematice. Lituji, ale v tomto případě nemohu vyhovět Vaší žádosti.

S pozdravem JUDr.Vojtěch Filip

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press