Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Video - reportáž WCVB TV: Způsobuje radar v Cape Cod rakovinu?

3.3.2007 - WCVB TV
Český překlad v článku. Ministerstvo zdravotnictví zahajuje vyšetřování.

Dennis Massatchusets, USA. Jsou rostoucí obavy, že radar vzdušných sil v Cape Cod může být zodpovědný za dramatický nárůst vzácné formy rakoviny u dětí.

Reportérka Amalia Barreda z NewsCenter 5 zmiňuje, že Holly Youngová trpí rakovinou kostní dřeně.

„Necítím se naštvaná, nemohu změnit co se stalo, zrovna teď se snažím léčit nejlépe jak mohu.“, říká Holly Youngová.

Youngová (21) neví jestli radar protiraketové obrany vzdušných sil v Sagamore je zodpovědný za vzácnou formu rakoviny, se kterou teď bojuje. Ale rozhodnutí ministerstva zdravotnictví financovat studii aby to zjistilo, vítá.

„Pokud dáme trochu peněz do zjištění co mohlo způsobit nemoc, určitě se to vyplatí, pokud uvážíme náklady léčby.“ říká Youngová.

Právě minulý týden prohrál svůj boj s rakovinou kostní dřeně student Sandwichského gymnázia Jeff Hayes, stejným typem rakoviny trpí Youngová. Experti říkají, že je to nemoc, kterou trpí obyčejně bělošské děti do 21 let. Statistiky naznačují, že rakovina kostní dřeně se mezi dětmi na Cape Cod vyskytuje téměř sedmkrát častěji než v jiných částech země.
Pracovnice ministerstva zdravotnictví říká, že hledá čtyřicet tisíc dolarů na vypracování této studie, protože místní pokládají vhodné otázky, které nejsou uspokojivě zodpovězeny.

Youngová vyrostla v blízkosti Scargo věže v Dennisu. Věž je obklopena domy a je v oblasti, kde podle jejího otce, předchozí studie naměřila nejvyšší úroveň záření z protiraketového radaru. Ale Bernie Young nevěří, že to je příčina nemoci jeho dcery.

„Myslím, že Holly byla více vystavena paprskům v práci, kde byla jako záchranářka venku na pláži. Radar tam vysílal přes koruny stromů.“, říká.

„Mám ráda Dennis. Žila jsem tu celý život a za nic na světě bych to nevyměnila. Ale je tu něco co postihuje lidi v této oblasti, to bych ráda řešila.“ říká Youngová.

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press